Organize(Örgütlü) suçlulukla mücadele kapsamında ön alan soruşturmaları
Proactive policing within the scope of the fight against organized criminality
  1. Tez No: 843441
  2. Yazar: KUTAY ULUSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ TİMUR DEMİRBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yaşar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 257
Özet
Bu çalışmada, organize(örgütlü) suçluluk kavramı, organize suçla mücadelede başvurulan ön alan soruşturması yapma olanakları ve ön alan soruşturması suretiyle elde edilen delillerin ceza muhakemesinde kullanılabilirliği incelenmiştir. Çalışmamızın ilk bölümünde; organize suç kavramı, tanımı ve unsurlarına yer verilmiştir. Daha sonrasında, organize suçla mücadele yöntemlerinde açıklık ve gizlilik kriterleri değerlendirilmiştir. Çalışmamızın ikinci bölümünde; ön alan soruşturması ve suç öncesi alan kavramları incelenmiş, ön alan soruşturmalarının temel hak ve özgürlükler açısından sınırları değerlendirilmiş ve ön alan soruşturmalarının doğurabileceği riskler açıklanmıştır. Daha sonrasında, Türk Hukukunda düzenlenen ön alan soruşturması yapma olanakları başta olmak üzere yürürlükteki mevzuatımızda yer almayan ancak uygulamada kullanıldığı bilinen ön alan soruşturması yapma olanakları ile Türk Hukukunda uygulanabilecek olan ön alan soruşturması tedbirlerinin, hem organize suçla mücadele kapsamında hem de diğer suçlarla mücadele kapsamında kullanılabilirliği incelenmiştir. Çalışmamızın üçüncü ve son bölümünde, organize suçlulukla mücadele kapsamında ön alan soruşturması tedbirleri incelenmiş, ön alan soruşturmalarının icrasına yönelik mevzuat eksikliği değerlendirilmiş ve son olarak ön alan soruşturması ve istihbarat faaliyeti yoluyla elde edilen bilgilerin ceza muhakemesinde kullanılabilirliği incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, the situation of organized crime, the possibilities of proactive policing used in the fight against organized crime, and the usability of the evidence obtained from the proactive policing in criminal procedure. In the first part of our study; the concept, definition and elements of organized crime are included. Afterwards, openness and confidentiality criteria were evaluated in the methods of fighting organized crime. In the second part of our study; the concepts of proactive policing and precrime area are examined, the limits of proactive policing in terms of fundamental rights and freedoms are evaluated, and the risks that proactive policing may pose are explained. Afterwards, the usability of proactive policing possibilities, which are not included in our current legislation but are known to be used in practice, and proactive policing measures that can be applied in Turkish Law, both within the scope of the fight against organized crime and other crimes, were examined. In the third and final part of our study, proactive policing measures within the scope of the fight against organized crime were examined, the lack of legislation for the execution of proactive policing was evaluated, and finally, the usability of information obtained through proactive policing and intelligence activities in criminal procedure was examined.