Enerji fiyatlarına kamusal müdahaleler
Public interventions on energy prices
- Tez No: 636775
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DİLŞAD ÇİĞDEM SEVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Hukuk, Energy, Law
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atılım Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Bu çalışma iki bölümden oluşmakta olup; enerji ve vergi hukuku bir arada incelenmiştir. Birinci bölümde enerjinin iktisadi, hukukî ve malî olarak tanımlaması yapılmış; enerjinin ne nitelikte bir mal olduğu incelenmiş ve enerji kaynakları açıklanmıştır. İkinci bölümde ise enerjiye yapılan kamusal müdahaleler incelenmiştir. Bu bölümde enerjinin fiyatlandırılması; fiyatlandırmayı etkileyen kamusal müdahaleler (regülasyon – sübvansiyon - vergilendirme) açıklanmıştır. Enerji politikalarını uygulamak için idare tarafından düzenleyici ve idari işlemler ile yapılan müdahalelerden vergilendirilmenin açıklanmasının öncesinde vergi, resim, harç ve benzeri mali yükümlülük kavramları açıklanmış olup, enerji fiyatlarını etkileyen müdahaleler bu terimlere göre irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study consists of two parts, and energy and tax law are addressed together. In the first part, energy is defined in terms of economy, law, and finance; the quality of energy as a commodity has been examined and energy sources have been explained. In the second part, public interventions implemented to energy are examined. In this section, pricing of energy and public interventions that affect pricing (regulation-subsidy-taxation) are explained. Before explaining taxation from the interventions conducted by administrations through regulatory and administrative procedures to implement energy policies, the concepts of taxes, duties, charges and similar financial obligations have been defined and the interventions that affect energy prices have been addressed according to these terms.