Geleneksel çini sanatımızın coğrafi, felsefi ve sosyo-ekonomik açılardan irdelenmesi ve günümüz koşullarına değerlendirilmesi
Research about geography, philosophy and socio-economic of traditional ceramic art and rethink and apply in to day's value
- Tez No: 63679
- Danışmanlar: PROF. SEVİM ÇİZER
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: El Sanatları, Crafts
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
ÖZET Çağdaş seramik sanatımızda geleneksel seramik sanatımızın yaşatılması gerektiği düşüncesi globalleşen dünyamızda diğer kültürler içerisinde kendi kimliğimizle var olmak isteğinden kaynaklanmaktadır. Fakat bu isteğin gerçekleşmesi nasıl olmalıdır sorunu ortaya çıkmaktadır. Bugünkü yaşanan sorunda aranması gereken çözüm olarak var olan eserlerin körü körüne taklit edilmesi değil geçmişten günümüze kadar gelen geleneksel seramiğimizdeki öğeleri bugünün koşullarında değerlendirerek özgün bir sanat yapıtı üretilmesi olabilir. Geleneksel sanatımızın ilk oluşum yılları olan 10-13. yüzyılları incelediğimizde Erken dönem İslam seramikçilerinin uygulamada bu ilkelerden yola çıktıklarını saptıyoruz. Bu ilkeleri kısaca incelersek, çevrelerinde var olan kültürlerden derledikleri formları kendilerine göre analiz ederek, İslam Dünyası'nın tekilliğini bozmadan kendilerine yarayacak olan tarzda motifleri, biçimleri v.s. derlediklerini ve kendi karakteristik özelliğini taşıyan özgün sanat yapıtları ürettiklerini görüyoruz. Kısaca örneklendirirsek; Greko-Roma tarzına özgü ölü külleri konulan vazolar üzerindeki doğal hayvan ve insan figürlerine ya da asma ve sarmaşık gibi bitki motiflerine Erken İslam dönemi Suriye'sindeki seramik dekorasyonlarında da rastlanmaktadır. Diğer bir örnekte; Naturalist tarzın dışında Asur ve Babil'in antik tarzı da dekorasyonlarda kullanılmıştır. Bir başka örnekte; islam Sanatı, Sasanilerin tam palmet motifini, yarım palmete çevirerek çok miktarda yüzey bezemesinde kullanmıştır. Bu motife daha sonra Abbasiler dönemi seramiklerinde de rastlıyoruz. Ayrıca, Orta Asya (Çin)'den gelen porselen kapların biçim, renk ve motiflerinden de etkilenilmiş hatta ellerindeki imkanlarla (bunlara, kırmızı çamur, beyaz astarlama yöntemi olarak örnek verilebilir) kopyalama yöntemine gitmişlerdir. Bu örneklerle birlikte günümüz sanatçılarının aynı şekilde kendi kültürlerinin yanısıra diğer kültürlerden de etkilenerek kendi geleneklerini de kullanmak suretiyle özgün eserler üreterek başarılı şekilde ülkelerini temsil etmekte olduklarını ve geleneklerini bir başka şekliyle gelecek kuşaklara aktardıklarını görüyoruz. Buna günümüzde Japon seramik sanatçılarını örnek verebiliriz.Sonuç olarak gelenekler bu yöntemle yok olmayıp diğer kültürlerle etkileşim sonucu şekil değiştirerek devam etmektedir diyebiliriz. Ayrıca, sanatçıların var olan diğer kültürlerden etkilenmeseler bile, kendilerine özgü dünyalarını sanatlarına yansıtmaları ve toplumun istekleri doğrultusunda yapıtlar üretmeleri sonucu, geleneklerinin biçim değiştirerek, özgün yapıtlar olarak gelecek kuşaklara aktarıldığını görüyoruz. Bu tez, bu düşünceler doğrultusunda uygulama çalışmalarımla örneklendirilmiştir. Bkz. Sf. 53-89.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Our concern which is how to use traditional value into contemporary ceramic art come from thought of necessity to make alive value of traditional art and want to be identify in another culture in the global world. Eventhough we have willing Problems are come from thought of how to do it. We may solve this problem instead of direct imitate of traditional art we can take its value and recreate with our own idea to make original art work in our century. If we look at the begining of Turkish traditional ceramics art period of 10th-13th century. We can see the Early period of Islamic potters used the same principles in their century. They analyzed art forms from their surrondings of culture and took some motifs, froms, colors ext. from it and combined with their culture which is Islamic idea and their social needs. After that they recreated original art works with their own caracter. For example, When we look at the Early Islamic period of Syria's ceramic decoration we can see similarity of Naturalistic style decoration such as Natural animal decors, human figurs, grape leaf or ivy on Vase which used for storage of human ashes of Greco-Roman period. Another example, Early period of Islamic potter used antic Assyria and Babylon style of decorations besides Naturalistic style. If we give another example, In Islamic art the Potters discarded the Sassanian full-palmette it made much use of the half palmette motif as a decoration on surface of ceramic works of Abbasid period. Also, Early Islamic potters influenced by Chinese porcelian cups and tried imitated with using their white slip painted on red clay cups. With all the examples given above shows us that If we use same principles like them and influnce by another culture of our period and combine with World's cultural value into our traditional value we can able to create original art work along with preserve our own traditional value. In our Century we can give example of Japanese Potters whom successfully use and preserve their traditional value into contemporary art works. As an final words; If we use same principles which is using another cultural value of surrond us along with our culture and social needs We can be successful on international art platform with our own identity also, preserve our traditional value with just from differences. I used this principles on my art works please see page 53-89.