Sultan III. Ahmed'in bazı eserlerinin hat sanatı bakımından tahlili
Sultan III. understanding of the works of Ahmed from the calligraphy maintenance
  1. Tez No: 541044
  2. Yazar: SÜMEYRA ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. AYSEN SOYSALDI, DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÖKSÜZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Sanat Tarihi, Crafts, Fine Arts, Art History
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Geleneksel Türk Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Geleneksel Türk El Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 357
Özet
İslamiyetin doğmasıyla ortaya çıkan hat sanatı Osmanlı İmparatorluğunda Şeyh Hamdullah ile mektep haline gelmiştir. Hafız Osman, Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Sami Efendi gibi şahısların kalemleriyle hat sanatı zirveye ulaşmıştır. Hat sanatını zirveye ulaştıran hattatlar arasına XVIII. yüzyılın başlarında Sultan III. Ahmed de katılmıştır. Bu sanatın en güçlü kalemlerinden olmuştur. Sultan III. Ahmed hattatlığının yanısıra Osmanlı İmparatorluğu'nda siyasete yön vermesiyle diğer hattatlardan ayrılır. Sultan III. Ahmed'in bazı eserlerini hat sanatı ilkeleri bakımından tahlil etmenin amacı, Sultan III. Ahmed hakkında tez, makale ve biyografi yazılmasına rağmen eserleri hat sanatı bakımından tahlil edilmemiştir. Bu büyük sanatkarın hayatını, sanatını ve tespit edebildiğimiz bazı eserlerini hat ve bakımından değerlendirilerek sanat alemine sunmaktır. Bu tez Sultan III. Ahmed'in ulaşılabilen kağıt üzerine, mermer üzerineve çini üzerine yaptığı Topkapı Saray'ında, Emetullah Gülnuş Valide Sultan Camii'inde, Ayasofya'da, TİEM'de, Baba Cafer Türbesi'nde, Kahire, Darü'l Kütüb'il Mısriyye'de, Sultan III. Ahmed Çeşmesi'inde, Emetullah Gülnuş Valide Sultan Çeşmesi'inde, İngiltere – Victoria and Albert Müzesi'inde yer alan eserleri ile sınırlıdır. Çalışmada ilk olarak kaynak taraması yapılmıştır. Daha sonra veriler toplanmış ve analiz edilmiştir. hat sanatı ve tezhip sanatı araştırılmıştır. Sultan III. Ahmed ile ilgili yazılar toplanmıştır. Eserlerin bulunduğu kütüphane, müze, cami vb. yerlerin bugünkü durumu tespit edilmiştir. Konunun uzmanlarıyla devamlı görüşülerek fikir alışverişinde bulunulmuştur. Sonuç olarak XVIII. yüzyılı temsil ederek hat sanatına katkıda bulunan ve hat sanatının yayılmasından büyük haz duyan, hat sanatının daha sonraki nesillere aktarılmasında ve bu milli sanatımızın yaşatılmasında büyük çaba sarfeden Sultan III. Ahmed'in dikkatle ele alınması ve tüm sanat çevrelerine tanıtılması düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The emergence of İslam with the emergence of the İslamic calligraphy of the Ottoman Empire has became a school with Şeyh Hamdullah, Kazasker Mustafa İzzet Efendi, Sami Efendi, Hafız Osman's calligraphy has reched peak This train of calligraphers were joired by Sultan III. Ahmed in the early 18th century and became one of the most skillful masters of this art. This study aims at studying in terms of basic design principle to analyze, art and work of this great artists about which no other literature have been published some individual articles. This thesis is limited to the works of Sultan III. Ahmed in the Topkapı Palace, Emetullah Gülnuş Valide Mosque, Ayasofya, TİEM, Sultan III. Ahmed Fountain, Emetullah Gülnuş Valide Sultan Fountain, İngiltere – Victoria and Albert Museum. and accessible. In the first study, the source was examined. Data were then collected and analyzed. Later, almost all of the publications about Sultan III. Ahmed were collected. The librariers, and museium where his Works were kept architectural monuments such as mosques and fountains on which their compositions were inscribed were visited for close investigations Private collections of calligraphy were reviwed for unknown samples of their Works. We have always kept contact with expert of his art in the country for enchange of opinions We concluded that Sultan III. Ahmed deserves extensive studies who may well represent the Otoman school of calligraphy and who has always been eager to teach this national art to the following generations.