Türk siyasal partilerinde örgütlenme ve liderler oligarşisi
- Tez No: 63680
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TÜLAY ÖZÜERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Siyasal sitemde yaşanan sorunlar ile parti yapıları ve lider davranışları arasında yakın ilişki bulunmaktadır. Liderin parti içi iktidar dağılımında etkin duruma gelmesi parti içi demokrasiyi sınırlamakta bu da sistemdeki demokratik gelişmeyi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu çlışmada Türkiye'de ilk siyasal partilerin kuruluşundan günümüze kadar olan dönemde toplumsal yaşamda etkin olan partilerin örgüt yapıları, parti içi iktidar dağılımı ve liderlik konulan incelenmeye çalışılmıştır. Siyasal partilerle ilgili yasalar ve tüzüklerle, daha önce yapılmış araştırmalardan ve gazetelerden yararlanılarak Türkiye'nin yakın tarihinin sorunları ile siyasal parti geleneği arasındaki bağlantılar incelenmiştir. VI
Özet (Çeviri)
There is a close relationship between the party structures with the current problems of the political system and behaviours of the leaders. Leader's becoming effective in the power distribution in the party limits the democracy in the party and this affects the democratic development of the system negatively During this study, the organization structures, power distribution in the party and leadership of the parties that have been effective in the public life from the first party establishment in the Turkey upto day Have been studied. The laws and regulations concerning the political parties, the relations between the political party tradition and the near post problems of Turkey has been studied, by utilizing the previous researches and newspaper vn