Ülke kimliğinin temsiliyeti çerçevesinde Avusturya'da Türkiye algısı araştırması
Research on perception of Turkey in Austria in the framework of representation of the country identity
- Tez No: 636816
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE YAVAŞGEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kurumsal İletişim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Çağımızın en önemli olgusu olan küreselleşmenin, postmodern dönemdeki sonuçlarının yaşanmaya devam ettiği günümüz dünyasında; birey ve toplumların, devletlerin, yerel ya da küresel bütün organizasyonların tüm yapı ve uygulamalarında kimlik olgusu belki de hiç olmadığı kadar hassas ve merkezi bir rol oynamaktadır. Sosyal ve günlük yaşamın işleyişinde kendine edindiği kritik rolle iletişim pratikleri, özellikle medyanın temsil ve sunuş çalışmaları, kimlik kavramıyla yakından ilişkilidir. Bu çerçevede tezde kimlik ve temsil kavramları temelinde, ülke markası kavramının ve tanıtım yaklaşımlarının yazılı basına yansımaları üzerinden incelenmesi amaçlanmıştır. Günümüzde ülkelerin daha çok kendilerini dünyaya iyi bir şekilde anlatacak ülke imajı ve algısı için çalıştıkları; yani ülkelerin daha etkin bir iletişim perspektifiyle itibar elde etmek için yarıştıkları görülmektedir. Bu çalışma genelde ülkelerin, özelde de Türkiye'nin iletişim pratiklerinin ve kimliğinin yoğun ve karmaşık ilişkisini incelemeyi amaçlamaktadır. Avusturya, Avrupa Birliği üyesi ve bir göç ülkesi olarak Türkiye için önem taşırken, aynı zamanda önemli oranda Türk göçmen topluluğuna da sahip olan bir ülkedir. Bu nedenle, araştırmada Avusturya yazılı basınında Türkiye'nin temsili incelenerek, temsilin nasıl gerçekleştirildiğini ve bunun sonucunda da ülke algısının nasıl oluştuğunu ortaya çıkarmak hedeflenmiştir. Örnekleme Avusturya yazılı basınında yer alan Der Standard ve Die Presse gazetelerinin Türkiye ile ilgili belirli periyottaki haberleri dahil edilmiştir. Araştırma verilerine de frekans dağılımı ve kelime yoğunluğu üzerinden uygulanan nicel ve nitel içerik analizi aracılığıyla ulaşılmıştır. Türkiye'nin temsiline yönelik elde edilen bulgular ve gözlemler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In today's world, the consequences of globalization in the postmodern period, which is the most important phenomenon of our age, continue to be experienced; the phenomenon of identity plays a more sensitive and central role than ever in the structure and applications of individuals and communities, states, all local or global organizations. Communication practices, with the critical role it has acquired in the functioning of social and daily life, especially the representation and presentation activities of the media, are closely related to the concept of identity. In this context, it is aimed to examine the concept of country branding and promotion approaches, on the basis of the concepts of identity and representation in the thesis through the reflections of the printed media. Today, countries mostly work on the image and perception of the country that will explain themselves well to the world; in other words, countries are competing to obtain reputation with the perspective of a more effective communication. This study also aims to examine the intense and complex relationship of communication practices, identities and countries; in general countries and particularly Turkey's. Austria, as a member of the European Union and an immigration country, has an importance for Turkey, at the same time have significant Turkish immigrant communities. Therefore, in research, by examining Turkey's representation in the Austrian print media, it is aimed to uncover how the representation performed and as a result how it has structured the perception of the represented country. It is included to the sample from Austrian print media, Der Standard and Die Presse newspapers, that the news related to Turkey in a specific time of period. Research data was also obtained through quantitative and qualitative content analysis applied over frequency distribution and word density. The findings and observations of Turkey's representation are evaluated.