Somali çatışmasında klan kimliğinin önemi
The importance of clan in Somali's society
- Tez No: 632193
- Danışmanlar: PROF. DR. FERYAL TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Son otuz yıldır, Somali halkı, ülke içinde ve Afrika yarımadasında yıkıcı etkilere sahip olan, çatışma ve şiddet yaşamaktadır. Somali devletinin çöküşü ülkeyi savaş diktatörleri, klan liderleri ve terörist gruplar arasında bölünmüş olarak bırakmış ve barış ihtimallerini daha da zorlaştırmıştır. Bu araştırma, savaşın Somali halkına getirdiği büyük insani ve ekonomik zarar ile, Afrika'nın en uzun bağımsızlık sonrası çatışmasının kökenini, bitmek bilmeyen şiddet ve dengesizlik neden ve sonuçlarını incelemektedir. Butezin temel amacı, çatışma ile ilgili mevcut literatürü temel alarak, klan faktörünü değerlendirmektir. Bu bağlamda, savaşın etkisinin ve nedenlerinin yanı sıra barışın önündeki engeller değerlendirilecektir. Araştırmanın temel sorusu, klancılık ve klan kimliğinin çatışmaya ne ölçüde katkıda bulunduğunu incelemek olsa da, tarihsel ve teorik kavramların kapsamlı analizi bir çıkış noktası olarak kullanılacaktır. Bu teorik sistem daha sonra ampririk verilere bağlanacaktır. Sonuç olarak, Mogadişu'daki merkez hükümetin çöküşü, ekonomik mağduriyetler ve ideolojik farklılık gibi faktörler silahlı çatışmayı tetiklemektedir. Bununla beraber, dönüşüm, gerginlik ve çatışmanın artan şiddeti gibi diğer durumlar klan faktörü tarafından devam ettirilmektedir. Butezde niteliksel bir yaklaşım benimseyerek, hükümet ve hükümet dışı kuruluşlardan, medya raporlarından ve sistematik gözlemlerden elde edilen mevcut akademik literatür, raporlar ve verilere dayanılacaktır. Bununla beraber, oldukça hassas olan bu konunun daha iyi anlaşılması için sonraki çalışmaların Somali'de yapılmasında yarar vardır.
Özet (Çeviri)
For the last three decades, the people of Somalia have been experiencing constant conflict and violence that has had devastating effects inside the country and the region found along the Horn of Africa. When the state of Somalia collapsed, the country was left disintegrated divided among warlords, clan leaders and terrorist groups making the prospects of peace more and more unlikely. With the huge human and economic cost that the war has brought to the people of Somalia, this research seeks to examine the root causes of one of Africa's longest post-independence conflicts by giving an analysis of the causes and narratives used to explain the unending spree of intense turbulence characterized by socio-economic and political uncertainty. Therefore, the primary objective of this research is to add to the exiting literature, the clan factor in the conflict by looking at it from the historical to the contemporary era. In extension, the impact of the war, peace efforts as well as obstacles to peace will be assessed. While the core question of the research will be to examine the extent to which clannism and clan identity have contributed to the conflict, an extensive analysis of historical and theoretical concepts will be used as a point of departure. The theoretical framework will then be tied to the empirical data. In conclusion, it is established that factors such as the disintegration of the Somalian national government in the capital city Mogadishu, economic grievances and ideological difference may have triggered the armed conflict. However, the primary cause upon which all these other factors were dependant on, as well as the transformation, escalation and increased intensity of the war, are all sustained by the clan factor. The research will adopt a qualitative approach and rely on existing academic literature, reports and data from government and nongovernmental organization, media reports as well as systematic observation. I, however, wish to recommend that for a more precise understanding of these phenomena, future studies will need to be conducted in Somalia.