Yer barı egzersizlerinin profesyonelliğe aday öğrencilere ve profesyonel dansçılara katkıları, daha uzun dans hayatı için gerekliliği
Contribution of ground bar exercises of candidate students and professional dancers and their contribution to longer dance life
- Tez No: 636821
- Danışmanlar: PROF. MAKBULE DİLEK EVGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bale ve Dans, Ballet and Dance
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Bale Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma bale eğitiminde yer barının önemi ve nasıl yapılması gerektiği ile ilgilidir. Yer barı, temel bale barı çalışmasını yere taşıyan bir eğitim tekniğidir. Bale eğitiminin bilinen bir parçası olmakla birlikte daha çok dansçıların sakatlıklardan sonra rehabilitasyon için tercih ettikleri bir çalışma biçimi olarak algılanmaktadır. Oysa yer barı tekniği, temel bale eğitiminde hiç ihmal edilmemesi gereken bir ısınma ve bara hazırlık parçasıdır. Isınma hem kas hafızasının oluşması hem de profesyonel dans yaşamını hedefleyen bireylerde uzun soluklu kondisyon elde edilmesi için vazgeçilmez önemdedir. Yer barı da dahil olmak üzere belirli bir çalışma dizgesini kümülatif olarak sürdürmek belirli bir kalitedeki uzun süreli dans yaşantısı için gereklidir. Tez çalışmasının birinci bölümünde, yer barının tanımı, kısaca tarihçesi ve bale eğitimindeki önemi anlatılmaktadır. İkinci bölümde ise yer barı egzersiz dizgesi ve yer barı akışı, her hareket için ayrı ayrı resimlerle birlikte açıklanmaktadır. Üçüncü ve son bölümde, yer barının bale yapan dansçılar için vazgeçilemez olduğu vurgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Floor barre is an education technique moving the simple ballet barre exercise to the floor. It is a well-known part of classical ballet education. Indeed floor barre technique is a warm-up and preparation for barre part of the basic ballet education that shouldn't been overseen. Warm-up is indispensable for both gaining muscle memory and achieving a long lasting condition of performers who are eager for a professional dance life. Having a constant cumulative work plan including floor barre is mandatory to continue qualified dancing for a long time. In the first chapter of the thesis, the definition of the floor barre, briefly its history and its importance in ballet education are explained. In the second chapter, the floor barre exercise system and floor barre flow are explained with separate pictures for each egzersize. Finally, it is emphasized that the floor barre is indispensable for ballet dancers.