12 Eylül 2010 Anayasa değişikliği sonrası Türkiye'de bilişim suçlarıyla mücadele politikası
The fight policy towards it crime in Turkey until the Constitutional amendment on 12 September 2010
- Tez No: 636820
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAİM ŞALLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Güvenlik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Günümüzde Bilişim Suçlarıyla mücadele, hükümetler ve kamu idarelerince yönetilmesi gereken olgulardır. Bilişim suçlarının ilk defa kendini göstermeye başladığı yıllarda doğrudan polisiye yöntemlerle bu suçlarla mücadele edilmiştir. Ancak giderek artan bilişim tabanlı suç oranları ve bunların toplumda meydana getirdiği huzursuzluk ve etki gücü konuyu toplumsal bir sorun haline getirmiştir. Bu alanda kamu politikası belirlemek de zorunluluk haline gelmiştir. 2010 yılında gerçekleşen Anayasa değişikliği ile ilk kez kişisel verilerin korunması Anayasa metnine girmiştir. Dolayısıyla Bilişim Suçlarıyla mücadele anlamında Türk kamu politikaları açısından bu değişimin öncesi ve sonrasının değerlendirilmesi özel bir önem arz etmektedir. Yaptığımız çalışmada kamu politikaları, terörle mücadele ve vatandaşlar bakımından 2010 Anayasa değişikliğinin etkileri öncesi ve sonrasıyla karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, the fight against cybercrime is a fact that should be managed by governments and public administrations. In the years when IT crimes began to emerge for the first time, these crimes have been tackled by direct crime methods, but the increasing rates of information-based crime and the unrest they have created in society have made the issue a social problem and it has become a necessity to determine a public policy. As a radical step to be taken in this field, the protection of personal data was entered into the text of the Constitution for the first time in 2010 with the constitutional amendment. Therefore, it is of special importance to evaluate before and after this change in terms of Turkish public policies in terms of the fight against IT crimes. In this study, the effects of the 2010 amendment on Public Policies, anti-terrorism and citizens were compared with before and after.