An investigation into professional identities of English language teacher trainers and their post-teacher training experiences
İngilizce öğretmeni eğitimcilerinin mesleki kimliklerine ve öğretmen eğitimi sonrası deneyimlerine yönelik bir inceleme
- Tez No: 636827
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖLGE SEFEROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 428
Özet
Bu nitel durum çalışması, İngilizce öğretmen eğitimcilerinin mesleki kimliklerini Türkiye'deki hizmet içi eğitim bağlamında incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma esas olarak, motivasyon ve istek, iş tanımı, bilgi ve uzmanlık, kişisel yaklaşımlar ve mesleki yakınlık merceklerinde ELT alanında hizmet içi öğretmen eğitimi sunan bir grup öğretmen eğitmeninin kimlik gelişimini incelemektedir. Kimlik gelişimi ile ilgili olarak, çalışmanın bir diğer amacı, öğretmen eğitimcilerinin dil öğretmeni yetiştirme deneyimi hakkındaki tanımlamalarını analiz etmektir. Bu eğitmenler, öğretmen eğitimini eskisi kadar sık uygulamadıkları için, onların öğretmen eğitimi sonrası mevcut öğretim görevleri de bu kapsamda araştırılmaktadır. Bu amaçla 12 öğretmen eğitmeni ile derinlemesine yarı yapılandırılmış yüz yüze görüşmeler yapılmıştır. Verilerin içerik analizi, hizmet içi eğitim bağlamında öğretmen eğitmeni olarak gelişmenin ana kimlik temelleri olduğunu göstermiştir. Deneyimli öğretmen eğitimcilerinin teşvik ve desteği, eğitmen kimliği gelişimine olumlu katkıda bulunmuştur. Resmi olarak atanan, deneyim ve içerik bilgisine sahip öğretmenler olan hizmet içi eğitim öğrencileri, eğitmen kimliği oluşturmada kritik bir rol oynamıştır. Eğitmenler, katılımcı öğretmenlerin davranış ve yaklaşımlarına göre kendilerini sık sık gözden geçirmişlerdir ve eğitmen olarak sürekli bir meşruiyet mücadelesi yaşamışlardır. Eğitmenlerin geçici görevlendirilmeleri ve sürdürülebilir bir eğitmen pozisyonunun olmaması, kimlik oluşumları için zorluk oluşturmuştur. Eğitmenlerin kişisel ve profesyonel yaşam boyu öğrenme arzusu, öğretmen yetiştirme işine olan bağlılıklarını sürdürmelerini sağlamıştır. Öğretmen eğitmenlerinin kimliğini vurgulayan bu çalışma, sürdürülebilir, ihtiyaç ve okul temelli yerleşik öğretmen mesleki gelişimi için çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This qualitative case study aims to investigate the professional identities of English language teacher trainers in Turkish in-service education context. The study mainly describes a group of teacher trainers' identity development in the lenses of motivation and aspiration, job description, knowledge and expertise, personal approaches, and professional affinity for offering in-service teacher training in the field of ELT. In relation to identity development, another aim of this study is to scrutinize teacher trainers' descriptions of the experience of training language teachers. Since these trainers do not practice teacher training as often as they previously did, their current post-teacher training educational engagements are also examined. To achieve these aims, in-depth semi-structured face-to-face interviews were carried out with 12 teacher trainers. Content analysis of the data displayed that there are major identity pillars in developing as a teacher trainer in the in-service training context. Experienced teacher educators' encouragement and support positively contributed to trainer identity development. The audience, officially-appointed teachers with experience and content knowledge, played a critical role in trainer identity construction. Trainers frequently reviewed themselves based on the participant teachers' behavior and approaches, and went through a constant struggle for legitimacy as trainers. Trainers' assignment-based job and the lack of a sustainable trainer position posed multiple challenges for identity construction. Trainers' desire for personal and professional life-long learning initiated and maintained their commitment to the job of teacher training. By spotlighting the identity of teacher trainers, this study offers implications for sustainable, needs-based, and school-embedded teacher professional development.