International Baccalauretae teacher profile: Insights from a continuum school
Uluslararası Bakalorya öğretmen profili: Bir süreç okulundan içgörüler
  1. Tez No: 636835
  2. Yazar: ÖZLEM KESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. JENNIE FARBER LANE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları ve Öğretimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışma bir Uluslararası Bakalorya (UB) süreç okulunda çalışan öğretmenlerin profil özelliklerini vaka analizi çerçevesinde nicel ve nitel araştırma yöntemleri kullanılarak araştırmayı amaçlamıştır. Araştırmada ilk olarak, 83 katılımcı iki kısımdan oluşan bir ankete katılmıştır. Elde edilen verilerin analize doğrultusunda 83 öğretmen arasından gönüllü olan altı katılımcı ile mülakat yapılmıştır. Araştırma sorularını cevaplayabilmek için nicel ve nitel veriler eş zamanlı olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonuçları UB öğretmenlerinin profili, öğretim uygulamaları ve UB öğrenen profil özelliklerinin öğretmenler tarafından nasıl yorumladığına ilişkin öngörüler sunmuştur. Araştırma bulguları doğrultusunda UB öğretmenlerinin etkili UB öğretmeni profil özelliğinin sorgulayan olduğu açığa çıkmıştır. Ancak Uluslararası Bakalorya Öğrenen Profili Anketi sonuçları, söz konusu süreç okulundaki öğretmenlerin birçoğunun bilgili özelliğine yetkin olduğunu ortaya çıkarmıştır. Katılımcıların yetkin olduğunu ifade ettiği profil özelliği ve veriler doğrultusunda açığa çıkan profil özellikleri arasındaki farkı derinlemesine incelemek için mülakatlar gerçekleştirilmiştir. Çalışma sonucunda ortaya çıkan içgörüler UB öğretmenleri, eğitimcileri ve idarecileri için değerli öneriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Through a case study research design in an International Baccalaureate continuum school, this study explored teachers' perceived profile attributes using qualitative and quantitative research methods. First, 83 teachers participated in a questionnaire that consisted of two parts. The results were analyzed and accordingly an interview was implemented with six teachers out of 83 participants. In the first part of the questionnaire, the majority of IB teachers in the case reported to be an inquirer teacher. However, in the second part of the questionnaire, teachers indicated they were capable of being knowledgeable more than the other attributes. These differences and other aspects of the questionnaire were discussed with selected interviewees to deepen the understanding in the case. The results of the study gave insights into International Baccalaureate teachers' profile and teaching practices in relation to reflections about the International Baccalaureate Learner Profile. In light of these insights, the study provides suggestions for International Baccalaureate teachers, educators, administrators, and recruiters.