İpotekte teminat yükünün kapsamı
The scope of assurance in hypothec
  1. Tez No: 636837
  2. Yazar: SELMAN SEZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DORUK GÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Çalışmamızın konusu taşınmaz rehni çeşitlerinden biri olan ipotekte teminat yükünün kapsamıdır. Çalışmada ipoteğin teminat yükünün kapsamına hangi taşınmaz ve taşınır eşyaların, bedellerin ve tazminatların girdiği inceleme konusu yapılmıştır. Konuyla ilgili olan doktrindeki görüşler ve Yargıtay kararları ele alınmıştır. Çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde taşınmaz ve onun bütünleyici parçalar ele alınmıştır. İkinci bölümde eklentiler incelenmiştir. Son bölümde ise kira bedelleri ve kaim değerler inceleme konusu yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The subject of this study is the scope of assurance in hypothec, which is a type of pledges of immovable property. In this study, we tried to determine which immovable and movable goods, prices and compensations are covered by the assurance of the hypothec. The doctrinal views and the Supreme Court decisions were examined. Our study consists of three sections. In the first section, the immovable property and its fixtures are examined. In the second section, the accessory