Kamûs-ı Türkî'deki galat sözcüklerin biçimbirimsel ve anlamsal olarak incelenmesi
A formal and significant study of galat words in Kamus-i Türk
  1. Tez No: 636854
  2. Yazar: FİNCE ÖZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ TAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu tez çalışmasında Osmanlı Türkçesi dönemi Türk sözlükçülük geleneğinde önemli bir yere sahip olan Şemseddin Sami'nin Kamus-ı Türkî adlı sözlüğünde yer alan galat sözcüklerin ve müvellede sözcüklerin biçimbirimsel, niteliksel ve anlamsal olarak incelenmiştir. Çalışmanın amacı eserde, Osmanlı Türkçesi dönemine ait alıntılama yoluyla oluşan galat sözcüklerin tespit edilmesidir. Tespit edilen sözcüklerin bazıları ile günümüz Türkçesinde kullanımlarını aydınlatmak adına temel söz varlığına katkıda bulunmak amaçlanmmıştır. Sözlükte yer alan galat sözcükler için çalışmamızın giriş bölümünde galatın tanımı yapılmış olup daha sonra galatlar ile ilgili görüşlere yer verilmiştir. İncelemiş olduğumuz eserde yazarın galat sözcükler ve müvelledeler için düşünce ve görüşleri aktarılmıştır. İnceleme bölümünde ise sözlükten topladığımız galat ve galat değerinde olan bütün sözcüklerin biçimbirimsel, yapısal, anlamsal ve niteliksel yönleri ile ele alınmıştır. Eserde tespit ettiğimiz galat sözcüklerin konularına göre tasnifi açıklamaları ile verilmiştir. Çalışmamızın önemli bir bölümünü oluşturan sözlük kısmı iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm bütün galat sözcüklerin maddeleri ile kronolojik olarak alfabetik sıralanmıştır. İkinci bölümü oluşturan müvellede ve Türkçe kullanıma uygun olmayan sözcükler de kronolojik olarak sıralanmıştır. Bu sıralamada ölçüt olarak yazarın Türkçe kullanmıya uygun görmediği sözcüklere yer verilmiştir. Değerlendirme ve sonuç bölümlerinde galat ve galat değerindeki olan bütün sözcüklerin alfabetik sıraya göre tablolar halinde verilmiş olup sözcüklerin asıl biçimleri, galat şekli ve galat olma nedeni bilgiler doğrultusunda tablolar aracılığıyla değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuç bölümünde söz konusu olan galat sözcüklerin sayısal verilerine yer verilmştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the galatic words in the dictionary of Kamus-ı Türkî of Şemseddin Sami, which has an important place in the Turkish lexicography tradition, were analyzed in terms of stylistic, qualitative and semantic words. The aim of the study is to determine the words of the galat, which are formed by quoting from the Ottoman Turkish period. It is aimed to contribute to the basic vocabulary in order to enlighten their use in today's Turkish with some of the words detected. For galat words in the dictionary, the definition of the galat has been made in the introduction part of our study, and then opinions about the galat are given. In the work we have examined, the thoughts and opinions of the author for the words of galat and the cusps were conveyed. In the examination part, all the words that we have galat and galat value that we collected from the dictionary are discussed with their morphological, structural, semantic and qualitative aspects. The galat words we identified in the work are given with their classification explanations according to the subjects. The dictionary part, which constitutes an important part of our study, consists of two parts. The first part is listed alphabetically with the items of all the word words. Words that are not suitable for use in Turkish and the words that compose the second part are listed chronologically. In this ranking, the words that the author does not find appropriate for using Turkish are given as criteria. In the evaluation and conclusion sections, all the words that are worth gallate and gallate are given in tables in alphabetical order, and the actual forms of the words, the shape of the galat and the reason for being a galat have been evaluated by means of the tables. In the conclusion part of the study, numerical data of the words in the galat are mentioned.