Çağdaş Arap edebiyatında korku türü
Horror genre in contemporary Arabic literature
  1. Tez No: 636863
  2. Yazar: RUMEYSA YÜCE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER İSHAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eastern Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Doğu Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arap Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
İnsan hayatında önemli bir yere sahip olan korkunun edebiyat dünyasında ortaya çıkışı on sekizinci yüzyılın ikinci yarısı olarak kabul edilir. Batı edebiyatında Gotik akım ile başlayan bu edebi tür, kasvetli mekânlar, doğaüstü varlıklar ve olaylar gibi öğeleri kullanarak okurda korku hissini uyandırmayı hedeflemiştir. Korku edebiyatı zaman içinde gelişmiş ve etkisi Batıdaki ülkelerin dışına da sıçramıştır. Arap edebiyatında korku unsuru barındıran Binbir Gece Masalları gibi başyapıtlar olmasına rağmen korku türüne dâhil edilebilecek örnekler yirminci yüzyıl ve sonrasında verilmiştir. Tezimizde öncelikle korku kelimesinin tanımı ve edebiyattaki yeri ele alınmıştır. Daha sonra korku edebiyatının Batı edebiyatında ortaya çıkışı genel bir çerçeve içerisinde sunulmuştur. Son olarak korku türünün çağdaş Arap edebiyatında ortaya çıkışı işlenmiş ve öne çıkan yazarlar ve eserleri tanıtılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is accepted that horror, which has an important place in human life, emerged in literature at the second half of the eighteenth century. This genre which has started with Gothic trend in western literature, aimed to create a sense of horror on the reader by using elements such as eerie places, supernatural beings and events. The horror literature has developped gradually and its effect spreaded out non-western countries. Although there are masterpieces containing horror elements such as One Thousand and One Nights in Arabic literature, the examples that can count in horror genre, are given in twentieth century and later on. Firstly, in this study, the definiton of horror and its place in literature have been discussed. Then the emergence of horror literature in western literature has been presented in a general framework. Lastly the emergence of horror genre in contemporary Arabic literature have been discussed and prominent writers and their works have been introduced