Axel Honneth'in tanınma teorisinde narsistik sınırlar
Narcissistic limits of Axel Honneth's theory of recognition
- Tez No: 845865
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ALİ AĞCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Siyaset ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışma çağdaş sosyo-kültürel ve siyasal çatışmaları anlamak, çözümlemek ve çözüm üretmek için Axel Honneth tarafından ortaya konan tanınma teorisine odaklanmaktadır. 1990'dan bu tarafa pek çok sosyal grup tanınma taleplerini dile getirmektedir. Bu taleplerin bazıları ise yıkıcı çatışmalara neden olmaktadır. Bu olgular siyaset teorisini de zorunlu olarak kimlik ve tanınma konularına yöneltmektedir. Axel Honneth'in tanınma teorisi, bu çerçevede en çok bilinen ve tartışılanlar arasındadır. Tez çalışmasının ilk bölümünde çağdaş sosyo-politik durum sosyolojik ve düşünsel olarak değerlendirilecek. İkinci bölümde, Honneth'in teorisinin bu sosyo-politik durumu çözümlemek üzere ileri sürdüğü tanınma teorisi genel hatlarıyla incelenecektir. Narsisizm kavramına odaklanarak literatürdeki anlamı araştırılacak ve Honneth'in teorisinde bu unsurların izi sürülecektir. Son olarak ise gerçek tanınma ilişkisini tasavvur edebilmek için Honneth'in teorisi Levinas'ın etik felsefesiyle birlikte ele alınacak, tanınma ile sorumluluk arasındaki ilişki vurgulanacaktır.
Özet (Çeviri)
This study focuses on the theory of recognition put forward by Axel Honneth to understand, analyze and resolve contemporary socio-cultural and political conflicts. Since 1990, many social groups have voiced demands for recognition. Some of these demands cause destructive conflict. These facts necessarily directs political theory to the issues of identity and recognition. Axel Honneth's theory of recognition is among the most known and discussed in this context. In the first part of the thesis, the contemporary socio-political situation will be evaluated sociologically and intellectually. In the second part, the theory of recognition proposed by Honneth's theory to analyze this socio-political situation will be examined in general terms. By focusing on the concept of narcissism, its meaning in the literature will be explored and these elements will be traced in Honneth's theory. Finally, in order to envision a real relationship of recognition, Honneth's theory will be approched with Levinas' ethical philosophy, and the relations between recognition and responsibility will be emphasized.