Türk ve Alman Kamulaştırma Hukuku'nda kamu yararı kararı
Public interest decision in Turkish and German Expropriation Law
  1. Tez No: 63688
  2. Yazar: İBRAHİM HASGÜR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 236
Özet
ÖZET şartıyla bazı sınırlamalar getirebilir. Kamulaştırma, bunların içinde en çok uygulananıdır. Kamulaştırma; devlet ve kamu tüzel kişilerinin sahip bulundukları kamu kudretine dayanarak kamu yararının gerektirdiği durumlarda özel kişilerin mülkiyetindeki taşınmazlara, değer pahasını peşin ödemek suretiyle zorla sahip olmasıdır. Bu işlemin gerek Türk ve gerekse Alman kamulaştırma hukukundaki temel şartı kamu yarandır. Her iki hukuk sistemi ve kamu yönetiminde, kamu yararı kararının kavram ve içeriğinin incelendiği bu çalışmada, ortak ve farklı noktalar araştırılmış, bulunan önemli değerler“sonuç ve öneriler”kısmında ifade edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Upon the conditions of public interest, government can limit the right of private property through certain measures. The most widely implemented of these measures is expropriation. Expropriation is acquisition of private property via force majeure for public use under the right of eminent domain. The fundamental condition of this procedur both in Turkish and German law is public interest. In this study, there two legal systems were investigated, the common and differing issues were searched, and findings were presented in“Results and Suggestions”section.