Kastamonu basınında Köroğlu Gazetesi (1908-1918)
The Köroğlu Newspaper in Kastamonu press(1908-1918)
  1. Tez No: 63689
  2. Yazar: MEHMET SERHAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDULHALUK M. ÇAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Türk İnkılap Tarihi, Journalism, History of Turkish Revolution
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
ÖZET Bu çalışma, 1908-1918 yıllan arasında Kastamonu'da yayınlanmış olan Köroğlu gazetesinin bir bütün olarak incelemesidir.Gazete aynı zamanda İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin yayın organıdır.Dolayısıyla bu çalışma ile Köroğlu gazetesinin Kastamonu basın tarihindeki yeri ve Kastamonu'da İttihat ve Terakki Cemiyeti'nin faaliyetlerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. Köroğlu gazetesi, Kastamonu'nun ilk özel gazetesidir.Aynı zamanda İttihat ve Terakki Kastamonu Şubesi'nin yayın organı olarak kurulmuştur.Bu çalışmada, Köroğlu gazetesindeki haber ve makaleler konu başlıklarına göre tasnif edilerek değerlendirilmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. H Meşrutiyet dönemi Kastamonu basınında yayınlanan gazete ve dergiler, Köroğlu gazetesinde yer alan iç ve dış siyâsi gelişmeler ile gazete yazarlarının biyografilerine yer verilmiştir. Çalışmada ağırlıklı olarak gazetede yer alan sosyal, siyâsi, iktisâdi ve eğitimle ilgili fikirler değerlendirilmiştir. Değerlendirme işlemi ile, Köroğlu gazetesinin Kastamonu basm tarihindeki yeri ve İttihat ve Terakki'nin faaliyetleri ortaya konmuştur.Bu çalışma ile ayrıca DL Meşrutiyet döneminde, Kastamonu'daki ( 1908-1918 ) fikrî, siyâsi, iktisâdi ve sosyal durum tespite çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is all whole researching of Köroğlu Newspaper which had been published between 1908-1918 of Kastamonu. The Newspaper is also official publishing organ of“İttihat ve Terakki”. Thus, it has been aimed to point out role of the Köroğlu Newspaper in the press history and activities of Association of“ittihat ve Terakki”in Kastamonu. Köroğlu Newspaper is the first private gazette of Kastamonu province. It has also been established as publishing organ of“İttihat ve Terakki”Kastamonu Office. In this study, news and articles within Köroğlu Newspaper have been evaluated by classifying by their topics. The study comprise of four sections. Newspapers and magazines which were published in Kastamonu during“Meşrutiyet IP period, domestic and foreign political development which had been published in Köroğlu Newspaper as well as biographies of the newspaper's authors. In this study have mostly been evaluated social, political, economical and educational ideas. With evaluation process place of the Köroğlu Newspaper in Kastamonu's press life and activities of ”İttihat ve Terakki“. By means of this study, it is also attempted to determine intellectual, political, economical and social status in Kastamonu province during ”Meşrutiyet II" period (1908-1918).