4-boyutlu öklid uzayında bishop çatıya göre bazı ilişkili eğriler
Associated curves according to bishop frame in 4-dimensional euclidean space
  1. Tez No: 636905
  2. Yazar: AHMET DUYAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA YENEROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geometri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 39
Özet
Öklid uzayında eğriler teorisinde farklı çatılara göre birçok çalışma yapılmıştır. Birçok bilim adamı bu teoride Frenet çatı, Bishop çatı, Adapted çatı gibi çatıları çalışmıştır. Bu çatılar eğriler ile ilgili karakterizasyonlarda bize yardımcı olur. Bu çalışmada, 4-boyutlu Öklid uzayında bishop çatıya göre Frenet eğrisi ile ilişkili eğriler incelenmiştir. Bu çatıya göre Frenet eğrilerin doğrultman eğrileri ve rektifyan eğrileri verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many studies have been done according to different frames of the theory of curves in Euclidean Space. Many scientists have studied frames such as Frenet frame, Bishop frame, Adapted frame in this theory. These frames help us in the characterization of curves. In this study, associated curves with Frenet curve according to Bishop frame in 4-dimensional Euclidean space are investigated. Direction and rectifying curves of the frenet curve according to this frame are given.