Prime minister Tansu Çiller (1993-1996): Her impact on feminism in Turkey?
Başbakan Tansu Çiller (1993-1996): Türkiye'de feminizme etkisi
- Tez No: 636930
- Danışmanlar: PROF. DR. FEROZ AHMAD
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 345
Özet
Tansu Çiller, Türkiye Cumhuriyeti'nin ilk ve tek kadın başbakanıdır. 1993 ile 1996 yılları arasında başbakanlık görevini ifa etmiştir. 1990'lı yıllar ise Türkiye'de feminizmin kurumsallaşma dönemi olmuştur. Bu bakımdan, Tansu Çiller ile Türkiye'deki kadın hareketi arasındaki ilişkiyi ayrıntılarıyla inceleme gereksinimi açığa çıkmıştır. Bu çalışma, Tansu Çiller'in başbakanlık döneminde kadın hareketine olan etkisini araştırmıştır. Diğer bir değişle, Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde Türkiye'de kadın hareketini etkileyip etkilemediği incelenmiştir. Bu inceleme için, Tansu Çiller'in başbakanlığı döneminde kadınlar için yaptığı açıklamalar ile onun başbakanlığı döneminde dönemin feministlerin yazılarındaki Tansu Çiller algısı ölçümlenmiştir. Tansu Çiller'in açıklamalarına bu çalışma için seçilen gazetelerden ulaşılmıştır. Seçilen gazetelerden onun başbakanlığı döneminde yaptığı açıklamalar kodlanan kelimeler ile analiz edilmiştir. Dönemin feministlerin onun hakkındaki fikirlerine ulaşmak için ise bu çalışma için seçilen dönemin feminist dergilerindeki onun hakkında yazılan yazılar veri olarak kullanılmış ve yazılar olumlu ve olumsuz olarak kodlanarak analiz edilmiştir. Bu bakımdan, bu çalışmanın konusunu ve araştırma yöntemi kendine özgüldür. Bu çalışmanın bu araştırma yöntemi ile, Tansu Çiller'in kadın hareketinin gelişmesine katkısının olup olmadığı, kadın sorunları ile ilgilenip ilgilenmediği, Türkiye'de kadınlar için bir öncü rol model oldup olmadığı, Türkiye'deki kadınları cesaretlendirip cesaretlendirmediği, Türkiye'de kadınların lehine herhangi bir düzenleme yapıp yapmadığı, kadının siyasal alana girişini kolaylaştıracak önlemler alıp almadığı ve kadınların kamusal alanan girişini engelleyici düzenlemeleri yok edecek herhangi bir uygulama yapıp yapmadığı değerlendirilmiştir. Araştırma, Türkiye'nin ilk kadın başbakanın kadın hareketi ile ilişkisini, kadın sorunlarına bakış açısını ve bu sorun üzerine ne derece eğildiğini ortaya koymuş ve önemli sonuçlar vermiştir.
Özet (Çeviri)
Tansu Çiller was the first and only female Prime Minister of the Republic of Turkey. She served as Prime Minister between 1993 and 1996. The 1990s, on the other hand, were marked as an era when feminism was institutionalized in Turkey. In this respect, there is a need to analyze the relationship between Tansu Çiller and women's movement in Turkey. This study is designed to analyze Tansu Çiller's effect on women's movement during her term as prime minister. In other words, the study investigates whether she influenced women's movements in Turkey during her term of service. For this research, Tansu Çiller's statements regarding women during her term of service are scrutinized in addition measuring Tansu Çiller's perception in feminist articles of the term. Selected newspapers were used to access Tansu Çiller's relevant statements for this study. Certain codified words in the selected newspaper articles were used in the analysis of her statements delivered during her term. Articles on Tansu Çiller in feminist periodicals of the period were used as data to access feminist opinions about the prime minister and these articles are analyzed in two categories as positive and negative. From this perspective, the subject and research method of this study are unique. With this research method, the study questions whether: Tansu Çiller contributed to the development of women's movements in Turkey, took interest in women's issues, acted as a leading role model for Turkish women and encouraged them, attempted to make regulations in favor of women, took measures to facilitate women's entry into politics and applied any solution to dismiss regulations preventing women's involvement in the public sphere. The study attempts to reveal the relationship between women's movement and the first female prime minister of Turkey, her perspective towards women's issues and the extent to which she tackled these issues, yielding significant results.