Genel seçimlerde lider imajının Türk basınında Tansu Çiller örneği üzerinden analizi
An analysis of leader image in general elections in the Turkish press: Example of Tansu Çiller
  1. Tez No: 757701
  2. Yazar: YASİN ŞENER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜLKÜ AYŞE OĞUZHAN BÖREKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyasal İletişim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Siyasi parti programlarının her geçen gün birbirine benzediği günümüz dünyasında, parti liderinin imajı farkı yaratan asli unsur olmuştur. Bu çalışmada Türkiye'nin 1990'lı yıllarında siyaset sahnesinin ana aktrislerinden olan ve Türkiye'nin ilk kadın başbakanı unvanını da taşıyan Tansu Çiller'in yazılı basındaki lider imajı incelenecektir. İnceleme kapsamında Cumhuriyet, Hürriyet ve Türkiye gazeteleri kullanılarak, Tansu Çiller'in Doğru Yol Partisi'nin genel başkanı seçildiği 14 Haziran 1993 yılından başlayarak sırasıyla 1995, 1999 ve Tansu Çiller'in katıldığı son genel seçim olan 3 Kasım 2002 genel seçimleri üzerinden lider imajı özellikleri niteliksel içerik analizi yöntemiyle ele alınacaktır. Çalışmada, Cumhuriyet, Hürriyet ve Türkiye gazetelerinin oluşturdukları Tansu Çiller'in lider imajı analiz edilecektir. İncelemenin sonucunda Cumhuriyet ve Türkiye gazetelerinin Tansu Çiller'in lider imajında ön plana çıkardıkları özelliklerde incelenen dönemler kapsamında bir istikrar varken Hürriyet gazetesinde keskin inişler ve çıkışlar yaşanmıştır. Cumhuriyet gazetesi süreç boyunca olumsuz lider özelliklerini, Türkiye gazetesi ise süreç boyunca olumlu lider özelliklerini ön plana çıkarmıştır. Hürriyet gazetesi ise 1993 Güven oylaması sürecinde olumlu, 1995 genel seçimlerinde olumsuz, 1999 genel seçimlerinde olumsuz, 2002 genel seçimlerinde olumlu özellikleri ön plana çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
In today's world, where political party programs are increasingly similar to each other, the image of the party leader has been the main factor that makes the difference.In the current study, the leader image of Tansu Çiller in the print media, who was one of the main actresses on the political scene in the 1990s and the first female prime minister of Turkey, was analyzed. Within the scope of the analysis, by benefitting from Cumhuriyet, Hürriyet, and Türkiye newspapers, the leader image of Tansu Çiller was investigated, starting from June 14, 1993, when Tansu Çiller was elected as the leader of the Doğru Yol Partisi, the general elections in 1995, 1999, and November 3, 2002, which was the last general election in which Tansu Çiller participated, by using content analysis method. During the study, both the leader image of Tansu Çiller through the print media was tackled, as well as the perspective of Cumhuriyet, Hürriyet, and Türkiye newspapers, which created this image, were evaluated. As a result of the investigation, there was stability throughout the process in the qualities that Cumhuriyet and Türkiye newspapers highlighted in Tansu Çiller's leader image, while there were sharp ups and downs in Hürriyet newspaper. Throughout the process, while Cumhuriyet highlighted the negative leader characteristics, Türkiye underscored the positive leader characteristics of Tansu Çiller. On the contrary, Hürriyet emphasized positive leader characteristics in the vote of confidence in 1993, negative leader characteristics in the general elections in 1995 and 1999, and lastly, positive leader characteristics in the general elections in 2002.