Delay causes of road construction projects in afghanistan
Afganistan yol yapım projelerinde gecikme nedenlerinin incelenmesi
- Tez No: 636949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Yollar her ülkenin yaşamsal varlıkları arasında hayati bir yer alıp, ulusların sosyo-ekonomik kalkınmasında önemli bir rol oynamaktadır. Afganistan'da, bu varlıkların çoğunluğu savaşlar sırasında tahrip edilip 2001'den itibaren tekrar genişletilmeye başlamıştır. Bununla birlikte, Afganistan devleti, inşaat gecikmelerinin en üstte olduğu proje uygulamasını kesintiye uğratan veya erteleyen birçok engelle karşı karşıya kalmış, dolayısıyla bunların nedenlerinin araştırılması çok önemlidir. Bu çalışmada Afganistan'daki yol yapım projelerindeki gecikme nedenlerinin incelenmesi, literatür taraması, görüşmeler ve anket araştırması yoluyla gerçekleştirilmiştir. Gecikmelere neden olan en önemli faktörleri sıralamak için veriler hem RII hem de tanımlayıcı analiz kullanılarak analiz edilmiştir. Sonuçlar ise yol yapım projelerinin ilk on önemli gecikme nedeni olarak tanımlanmıştır. Ayrıca, bağımsız örneklem t-testinin sonuçları, karayolu projelerine katılan kamu ve özel sektörlerin üst sıralardaki nedenler üzerinde güçlü bir şekilde anlaştıklarını ortaya çıkartmıştır. Daha sonra, ilk on önemli neden tartışılmış ve gecikmeleri en aza indirmek veya kontrol etmek için öneriler önerilmiştir. Bu çalışmanın bulguları, Afganistan'daki yol yapım projelerinde gecikme ve zaman aşımlarının önlenmesi, asgariye indirilmesi ve önleyici tedbirler almak amacıyla yol sektöründe yer alan tüm taraflara belirtilen sorunlar ve zorluklar üzerinde bir farkındalık yaratmıştır. Aynı zamanda, Afganistan'daki yol sektörüne yatırım yapmak isteyen ulusal ve uluslararası inşaat şirketlerine, bu sektörde bulunan zorlukları göstererek katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Roads are among the vital assets of every country and they play a crucial role in the socioeconomic development of nations. In Afghanistan, majority of this asset was destroyed during the wars and only started to expand in 2001. However, it has faced many obstacles impeding and postponing the project implementation which, construction delays were on the top, and it is essential to explore their causalities. Therefore, this study was conducted to identify the delay causes in road construction projects in Afghanistan through an in-depth literature review, pre-questionnaire conducted interviews and questionnaire survey. Data were analyzed using both RII and descriptive analysis to rank the most important factors causing delays, and the results, identified the top-ten factors causing delays in road projects in the country. Furthermore, the results of an independent-samples t-test revealed that both public and private sectors involved in road projects were strongly agreed on these top-ranked causes. Later on, the top-ten important causes were discussed and recommendations were suggested to minimize or control construction delays. Findings obtained in this study create awareness about the problems and difficulties for all parties involved in the road sector in order to take appropriate actions towards precluding, avoiding, and minimizing delays and time-overruns in road construction projects in Afghanistan. It also benefits the national and international construction companies which are interested in investing in the road sector in Afghanistan by creating awareness about the existing challenges in this sector.