Farklı BIA içeriklerine sahip haşhaş çeşitlerinde üç farklı gen düzenleyici elementin (transkripsiyon faktörü, miRNA, transpozon) ifade analizleri
İfade analysis of three different gene regulatory elements (transcription factor, miRNA, transposon) in poppy cultivars with different bia contents
  1. Tez No: 636950
  2. Yazar: REYHAN BAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MİNE TÜRKTAŞ ERKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Haşhaş (Papaver somniferum L.), benzilizokinolin alkaloitler (BIA), adını verdiğimiz kodein, morfin, narsein, sanguinarin, papaverin ve noskapin gibi farmasötik özelliklere sahip ekonomik ve tıbbı öneme sahip bir bitkidir. Bu tez çalışmasında TMO'dan elde edilen P. Somniferum L. morfin içeriği düşük Ofis 95, morfin içeriği düşük Ofis 96 çeşidi, morfin içeriği yüksek Ofis1 çeşiti, morfin içeriği yüksek olan Ofis 2 çeşidi, tebain içeriği yüksek olan Ofis-T çeşidi ve noskapin içeriği yüksek olan Ofis-NP çeşitleri kullanılmıştır. Haşhaş bitkisinde gen ifadesi düzenleyicilerin (Transkripsiyon Faktörü, miRNA, Transpozon) alkaloitler ile olan ilişkileri birlikte araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Poppy (Papaver somniferum L.), benzilisoquinoline alkaloids (BIA) is an economically and medically important plant with pharmaceutical properties such as codeine, morphine, narsein, sanguinarin, papaverine and noskapine. In this thesis study, P. Somniferum L. obtained from TMO has a low morphine content of Office 95, a low morphine content of Office 96, a high morphine content of Office1, a high morphine content of Office 2, a high level of tebain and a high content of noskapin. Office-NP types are used. Relationships of gene İfade regulators (Transcription Factor, miRNA, Transposon) with alkaloids in poppy plant were investigated together.