Türkiye ölçeğinde yağış ve akım kuraklık indeksi ile kuraklık analizi ve kurak olma olasılıklarının belirlenmesi
Precipitation and streamflow drought index to drought analysis scale of turkey and determination to be drought probability
- Tez No: 636971
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİH TOPALOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 303
Özet
Bu çalışmada; Türkiye'de bulunan yağış gözlem istasyonundan elde edilen aylık toplam yağış verileri kullanılarak, Standart Yağış İndeksi yöntemi ile (1, 3, 6, 12, 24 ay) meteorolojik kuraklığı, Akım gözlem istasyonundan elde edilen aylık ortalama akım verileri kullanılarak akım kuraklık indeksi yöntemi (3, 6, 12 ay) ile hidrolojik kuraklığı belirlenmiştir. Ayrıca, elde edilen sonuçlara Markov zinciri yöntemi uygulanmış ve kurak olma olasılıkları hesaplanarak meteorolojik kuraklık haritaları oluşturulmuştur. Standart Yağış İndeksi sonuçlarına göre 48 adet yağış gözlem istasyonunda şiddetli kuraklık %3.8 - 48 arasında, çok şiddetli kuraklık %0-12.2 arasında olduğu ortaya çıkmıştır Çalışmada, meteorolojik kuraklığın 1 ay kaydırmada en fazla %42, 3 ay kaydırmada %51, 6 ay kaydırmada %51, 12 ay kaydırmada %53 ve 24 ay kaydırmada %63 olma olasılığı bulunmaktadır. Hidrolojik kuraklık sonuçlarına göre 3 aylık kurak olma olasılıkları %54.2 ile %60.3 arasında, 6 aylık kurak olma olasılıkları %57.3 ile %62.8, 12 aylık kurak olma olasılıklarını %35 ile %55 arasında belirlenmiştir. Meteorolojik kuraklıkta kaydırma dönemi arttıkça kuraklık olasılıklarının arttığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim of this study, determine meteorological drought using standart precipitation index method (1, 3, 6, 12, 24 months) with total monthly precipitation datas from gauage stations and hydrological drought using streamflow drought index method (3, 6, 12 monhts) with average monthly streamflow datas. Also Markov method applied on acquired results to create drought maps with calculating posibility of being drought. According the result of SPI, determined in 48 precipitation gauge stations that severe drought between %3.8-48 and very severe drought %0-12.2. Determined in the study that posibilities of being meteorological drought in 1, 3, 6, 12 and 24 scrolls %42, 51, 51, 53 and 63 respectively. According to hydrological drought determined that posibility of being drought for 3, 6, 12 months are between %54.2-60.3, %57.3-62.8 and %35-55 respectively. It was observed that increase of scrolling period in meteorological drought causing increase of drought posibilities.