Azo grubu içeren fenolik oksimlerin sentezi ve sıvı- sıvı metal ekstraksiyonunda kullanımları
The synthesis of phenolic oximes containing the azo group and their use in liquid-liquid metal extraction
- Tez No: 636970
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHARREM KARABÖRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında tert- bütil anilinden yola çıkarak 3 yeni azo-aldehit bileşiği sentezlenmiş (T1 azo, T2 azo, T3 azo) ve daha sonra bunların oksim bileşikleri (T1 oksim, T2 oksim, T3 oksim) elde edilmiştir. Sentezlenen bu azo-aldehit ve oksim bileşiklerinin yapıları FT-IR, 1H-NMR ve UV-Vis spekstroskopileri ile karakterize edilip, elementel analiz ile yapılarındaki element yüzdeleri belirlenmiştir. Sentezlenen oksim bileşikleri, sıvı- sıvı ekstraksiyonu işlemine tabi tutularak bir ağır metal olan Cu (II) iyonunun sulu ortamdan geri kazanılmasındaki etkinliği incelenmiştir. Uygulanan sıvı-sıvı ekstraksiyonuyla sulu ortamdaki metal iyonlarının ayrılmasına pH etkisi, adsorpsiyon denge zamanı etkisi ve metal iyonlarının başlangıç derişimine etkisi incelenmiş ve sentezlenen oksimlerin Cu (II) iyonuna karşı çeşitli metallerle seçicilik çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar sonucunda sulu fazda kalan (ekstrakte olmamış) metal iyonlarının miktarı ICP-OES analizi ile ölçülerek metallerin incelenen parametrelerdeki maksimum adsorpsiyon kapasiteleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, starting from tert-butyl aniline, 3 new azo-aldehyde compounds were synthesized (T1 azo, T2 azo, T3 azo) and then their oxime derivatives (T1 oxime, T2 oxime, T3 oxime) were obtained based on tert-butyl aniline. The structures of azo-aldehydes and oxime compounds were characterized by FT-IR, 1H-NMR and UV-Vis spectroscopy, and the element percentages in their structures were determined by elemental analysis. Synthesized oxime compounds were subjected to liquid-liquid extraction process and their effectiveness in recovering Cu (II) ion, a heavy metal, from the aqueous medium was investigated. With the applied liquid-liquid extraction, the effect of pH the adsorption balance time and the effect of initial metal ion concentration on the extraction of metal ion from aqueous solution were investigated and selectivity studies were carried out with various metals against the Cu (II) ion. As a result, the amount of metal ions remaining in the aqueous phase (not extracted) was measured by ICP-OES analysis and the maximum adsorption capacities of the metals in the examined parameters were determined.