Bazı soya [Glycine max. L. (Merill)] çeşitlerinin mardin ili ekolojik koşullarında ikinci ürün olarak yetiştirilebilme olanakları
Some soya [Glycine max. L. (Merill)] types of cultivation as a second product in mardin province ecological conditions
  1. Tez No: 636977
  2. Yazar: ZAKİR GÜMÜŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VEDAT BEYYAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu araştırma, Mardin koşullarında ikinci ürün olarak bazı soya çeşitlerinin verim ve verim unsurlarının belirlenmesi amacıyla 2019 üretim yılında, Mardin İli Kızıltepe İlçesi Kaynarca Köyü'nde, tesadüf blokları deneme desenine göre 3 tekrarlamalı olarak yürütülmüştür. Çalışmada, farklı olgunlaşma gurubuna giren 10 soya çeşidi (Prota, Anp-2018, Sharkey, Malina, Altınsoy, Nazlıcan, Cinsoy, Umut-2002, Samsoy, Adasoy) materyal olarak kullanılmıştır. Çalışmada, bitki boyu, bitki başına boğum sayısı, bitki başına yan dal sayısı, ilk bakla yüksekliği, bitki başına bakla sayısı, bakla başına tohum sayısı, hasat indeksi, bin tohum ağırlığı, dekara verim, yağ oranı, çıkış süresi, ilk çiçeklenme süresi, fizyolojik olgunlaşma gün sayısı özellikleri incelenmiştir. Çalışma sonucunda bitki boyunun 41.20-104.83 cm, bitki başına boğum sayısı 15.06-18.13 adet, bitki başına yan dal sayısı 3.56-4.66 adet, İlk bakla yüksekliği 4.43-16.60 cm, bitki başına bakla sayısı 81.50-133.90 adet, bakla başına tohum sayısı 1.89-2.37 adet, hasat indeksi % 40.53-60.9, bin tohum ağırlığı 141.23-204.31 g, dekara verim 166.66-332.14 kg/da, yağ oranı % 15.20-20.2, çıkış süresi 5.33-7.33 gün, ilk çiçeklenme süresi 25.66-38.33 gün, fizyolojik olgunlaşma gün sayısı 97.00-131.33 gün arasında kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was carried out with 3 replications according to the trial pattern of random blocks in the Kaynarca Village of Kızıltepe District of Mardin City in 2019 production year in order to determine the yield and yield components of some soy varieties as the second product under Mardin conditions. In the study, 10 soybean varieties(Prota, Anp-2018, Sharkey, Malina, Altunsoy, Nazlıcan, Cinsoy, Umut-2002, Samsoy, Adasoy) that belong to different maturation groups were used as plant material. In this study, vegetation period, first flowering period, plant height, first pod height, number of branch per plant, number of pod per plant, number of seeds per plant, yield of perplant, yield of perda, 1000 seeds weight, oil percentage and harvest index characteristic were investigated.According to our results, plant height varied from 41.20 to 104.83 cm, vegetation period from 97.00 to 131.33 days, first pod height from 4.43 to 16.60 cm, number of nodes per plant from 15.06 to 18.33 pieces, number of brunch per plant from 3.56 to 4.66 units, number of pod per plant from 78.37 to 215.8 units, exit time from 5.33 to 7.33 days, number of seed per pod from 1.89 to 2.37 units, yield per plant from 23.33 to 74.5 g, seed yield from 166.66 to 332.14kg, thousand seed weight from 141.23 to 204.31 g, oil ratio from %15.20 to 20.27, harvest index from % 40.53 to 60.97 were determined.