Yüksek performanslı stabil faz değişim malzemesinin geliştirilmesi
Development of high performance stable phase replacement material
- Tez No: 636981
- Danışmanlar: PROF. ÇAĞLAYAN AÇIKGÖZ, DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞENAY BALBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemical Engineering, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Faz Değiştiren Maddeler (FDM, PCM, Phase Change Material) termal enerjiyi gizli ısı şeklinde depolayan maddelerdir. Bu çalışmada; Parafin (PAR), PEG600, 4 farklı Sürfaktan(Labsa, Mer-İZ, Dehyquart ACA (CTAC) ve Dehyton PK 45) ve atık lastiğin kimyasal bozundurulması yöntemiyle elde edilmiş olan Geri Kazanılmış Karbon (GKK) kullanılarak kompozite Organik Faz Değişim Malzemesi (OFDM) üretildi. OFDM 'lerinin hazırlanması için basit karıştırma ve vakum emprenye yöntemi kullanıldı. Vakum sistemi yardımıyla GKK'nın sürfaktan, PEG600 ve PAR'ı absorplaması sağlandı. Farklı türdeki sürfaktanların kullanıldığı farklı kompozisyonlarda elde edilen numunelere; faz değişim sıcaklık farkı testleri yapılarak en yüksek sıcaklık farkına sahip numuneler belirlendi. Belirlenen bu numunelerin (FM7; FM13; FM20 ve FM26 Kodlu) fiziksel, kimyasal ve termal özelliklerini belirlemek amacıyla; sızdırmazlık, FT-IR,ve DSC analizleri gerçekleştirildi. En yüksek enerji depolama kapasitesine (85.6 j/g) sahip numunenin FM-26 kodlu numune olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
Phase Changing Materials ( PCM) are substances that store thermal energy as latent heat.In this study; composite Organic Phase Change Material (OFDM) was produced using Paraffin (PAR), PEG600, 4 different Surfactant (LABSA, MER-İZ, Dehyquart ACA (CTAC) and Dehyton PK 45) and recycled carbon (GKK) obtained by chemical degradation of the waste tire. For the preparation of OFDMs; simple mixing and vacuum impregnation method is used. The absorption of surfactant, PEG600 and PAR onto GKK was achieved by the vacuum system. The samples with the highest temperature difference were determined by performing phase change temperature difference tests. In order to determine the physical, chemical and thermal properties of these samples (Coded FM7; FM13; FM20 and FM26); sealing, FT-IR, and DSC analyzes were performed. The sample with the highest energy storage capacity (85.6 j / g) was determined to be the FM-26 code sample.