Savaş izlenimleri ve şiddet
İmpressions of violence and war
  1. Tez No: 63703
  2. Yazar: HAYRİ ESMER
  3. Danışmanlar: PROF. HASAN PEKMEZCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
ÖZET İnsanoğlunun doğaya karşı güçlü olma isteği ve onu kendi beklentilerine göre değiştirmek istemesi ona savaşmayı öğretmiştir. Başlangıçtaki bu yaşamsal ihtiyaçların karşılanmasına ilişkin içgüdüsel talep, yıkıcı ve yok edici bir kültürün oluşmasına da kaynaklık etmiştir. Bu durum ilk çağlardan beri farklı yönleri ile sanatın konusu olmaya devam etmektedir. Ancak son iki yüzyılda sosyal kültürel ve ekonomi alanlarında meydana gelen gelişmeler, sanatçının tavrını da belirgin bir şekilde değiştirmiştir. Sanatçı artık savaşın neden olduğu yıkıcılığı, hem yarattığı imgelerde hem de, eylemleri ile sorgulayan, eleştiren ve karşı çıkan bir pozisyonda dır. Uygulamada farklı da olsa en ilkel topluluklardan günümüze kadar bütün toplumlarda var olan savaş ve şiddetin insan doğasından beslendiğini söylemek mümkündür. Çünkü insanoğlu iyiliğe ve erdeme ihtiyaç duyduğu kadar hükmetme ve güçlü olma arzusunu da taşır içinde. Bu iyiliğe ve kötülüğe yönelik her iki eğilimin de insan doğasında var olması, varlığını sürdürmesi, sanatla olan ilişkisine de süreğenlik kazandırmaktadır. Sanat, bu iki yönelim karşısında iyiliği, erdemi ve hümanızmayı koruma ve sürdürme işlevini üstlenmiştir. Araştırmaya kaynaklık eden sanatçılar ve örnekler de bunu desteklemektedir. Savaş ve şiddete ilişkin farklı yaklaşımlar bu gelişmelerin ışığında incelenmiştir. Bunlardan, gerek konuya yakınlığı açısından gerekse plastik ve teknik açıdan yararlanılarak hem gravür tekniğinin basım olanakları hem de temel nitelikleri arılık ve özgünlük olan görsel bir dil oluşturmanın olanakları araştırılmıştır. Bununla birlikte farklı dönemlerde kullanılan şiddet ve savaş nesnelerine ait imgeler, lekesel anlatım amacına uygun olan gravür tekniği ile ifade edilerek, savaşı ve şiddeti besleyen mantık sorgulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Man has learned to struggle because of his desire to control and change na ture in order to adapt to his expectations. In the beginning, the aim of this intrinsic desire was to support life itself; but lately, it has caused a destructive and growing culture. Since ancient times, art has always been interested in this phenomenon as its subject. However, the attitude of the artist has been redetermined by the last econo mic, cultural and social changes evolving for the last two hundred years. Therefore, today the artist criticizes and questions the destructions of wars by using his artistic images and participating in social activities. It can be said that the origin of war and violence is human nature although there have been certain differences among all societies-prehistoric or modern. Besi des his need for charity and merit, man desires to reign and capture power. That man has a tendency towards the qualities of charity and violence stems from his nature. This reality gives him a permanent relationship with art, Facing such two opposite tendencies as charity and violence, the aim of art is to defend and couserve charity, merit and humanism. In this research, certain artists are given as examples suppor ting the argument. The different approaches towards war and violence are examined in the light of the phenomenon mentioned above, Thus, this research is an attempt to create a visual language based on purity and originality by considering all the possibilities of the technique of engraving according to the subject. In different compositions, so me images (weapons) are also used as reminders of violence or war. These images are reorganized by respecting the techaique of engraving which suitable to use as an aquatintical effect in style.