Development of nano particle reinforced abrasion resistant glass-ceramics
Nano partikül takviyeli aşınma direnci yüksek cam-seramiklerin geliştirilmesi
  1. Tez No: 637040
  2. Yazar: NURULLAH ÇÖPOĞLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BUĞRA ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Cam-seramik malzemeler, kimyasal bileşim açısından camlara yüksek benzerlik gösteren inorganik malzemelerdir ve kontrollü kristalizasyon adı verilen proses ile çeşitli yöntemlerle üretilmektedir. Cam seramiklerin özellikleri, yüksek mukavemet, yüksek darbe direnci, düşük termal genleşme katsayısı, yüksek termal şok direnci ve bir dizi optik özelliklerle karakterize edilir. Vitröz (porselen) emaye teknolojisi, metal substratları korumak ve emayelerin cam-seramik yapısı sayesinde estetik görünüm kazandırmak için kullanılan cam-seramik malzemelerin bir dalıdır. Emaye kaplamalarda aşınma direnci özelliği, kaplama ömrü ve insan sağlığı endişeleri nedeniyle önemli bir mekanik özelliktir. Emaye kaplamalar, kullanım yerine göre, örneğin pişirme ve temizleme sırasında metalik aşınma, aşınmaya maruz kalır. Aşınma ile emayelerin yüzey özelliklerinde bozulma meydana gelir ve önce estetik özelliklerini kaybederler. Emaye kaplamaların aşınma direnci özelliği, yüksek sertlikleri ve düşük kırılma tokluğu özellikleri nedeniyle zayıftır. Çalışmada kullanılan nano-WC sert seramik parçacıkları, vitröz matristeki ve lokal olarak nano parçacıkları olarak stres noktalarını gidermek, böylece tüm yüzey boyunca aşınma direncini arttırmak için tasarlanmıştır. Ağırlıkça % 1, 2.5, 5, 7.5 ve 10 nano-WC partikülleri değirmen katkı maddesi olarak kaplamaya ilave edilmiştir. Bütün emayeler dökme demir yüzeylere sulu sprey yöntemi ile uygulanmıştır ve 770 °C'de 12 dakika pişirilmiştir. Elde edilen emaye kaplamaların asit direnci, darbe direnci ve kaplama kalınlığı analiz edilmiştir. Ayrıca, numunelerin aşınma direnci Taber aşınma cihazı ve H18 tekerleri ile test edilmiştir. SEM, EDS, renk, parlaklık, kütle kaybı ve yüzey pürüzlülük değerlerindeki değişiklikler, numunelerin aşınma testinden önce ve sonra analiz edilmiştir. Elde edilen sonuçlara göre, aşınma testi W25 numunesi, ağırlıkça % 2.5 nano-WC ilavesi, en düşük kütle kaybını ve yüzey özelliklerinde en düşük değişikliği gösterdi. Gözeneklerdeki en düşük miktar ve en düşük boyut W25 numunesinde gözlenmiştir ve numune yüksek aşınma direncine sahiptir. Numunelerde nano-WC oranının artması ile aglomerasyonun meydana geldiği ve aşınma direncinin azaldığı gözlenmiştir. Böylece, yüzey özelliklerini bozmayan ve yüksek aşınma direncine sahip cam-seramik kaplamalar, nano partikül takviyesi ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Glass-ceramic materials are inorganic materials that show a high similarity to the glasses in terms of chemical composition and the produced by the process of controlled crystallization with different methods. The properties of glass-ceramics are characterized as high strength, high impact resistance, low coefficient of thermal expansion, good resistance to thermal shock and a range of optical properties. Vitreous (porcelain) enamelling technology is a branch of glass-ceramic materials, which is used to protect the metallic substrates to bring aesthetical appearance owing to enamels' glass-ceramic structure. Enamel coatings are subject to abrasion depending on the place of use, for example, metallic abrasion during cooking and cleaning. With abrasion, degradation occurs in the surface properties of enamels and at first they lose their aesthetic properties. The abrasion resistance property of enamel coatings is weak due to their high hardness and low fracture toughness properties. The nano-WC hard ceramic particles used in the study were designed to remove stress points in the vitreous matrix and locally as nano particles, thereby increasing the abrasion resistance across the entire surface. 1, 2.5, 7.5 and 10 wt. % nano-WC particles were added to the coating as a mill additive. All enamels were applied to cast iron surfaces by water spray method and fired at 770 °C for 12 min. Acid resistance, impact resistance and coating thickness of the enamel coatings obtained were analyzed. In addition, the abrasion resistance of the samples was tested with Taber abrasion device and H18 wheels. The changes in SEM, EDS, color, gloss, mass loss and surface roughness values were analyzed before and after the abrasion test of the samples. According to the results obtained, the abrasion test W25 sample, with the addition of 2.5 wt. % nano-WC, showed the lowest mass loss and the lowest change in the surface properties. The lowest amount and the lowest size in the pores were also observed in the W25 sample and the sample had high abrasion resistance. It was observed that agglomeration occurred with the increase of nano-WC ratio in the samples and the abrasion resistance decreased. Thus, glass-ceramic coatings with a high abrasion resistance that do not distort the enamel coating surface properties were obtained by the addition of nanoparticles.