Lateral epikondiliti olan hastalarda lazer, PRP, splintleme ve ESWT tedavilerinin etkinliğinin kortikosteroid enjeksiyonu ile karşılaştırılması
The comparison of corticosteroid injection with laser, PRP, splinting and ESWT in patients with lateral epicondylitis
  1. Tez No: 637070
  2. Yazar: ADEM TÜRKÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLKER İLHANLI, DR. ÖĞR. ÜYESİ FAZIL KULAKLI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Giresun Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Dirsek ağrısının en önemli sebeplerinden olan lateral epikondilitin tedavisinde birçok yöntem olmasına rağmen en etkin tedavi konusunda hala görüş birliği yoktur. Biz bu çalışmamızda Lazer, trombositten zengin plazma (PRP), Splintleme ve“Extracorporeal Şok Dalga Tedavisi”(ESWT) uygulamalarının kortikosteroid (KS) enjeksiyonu ile karşılaştırılmasını amaçladık. Çalışmaya 70 kadın (%71,4) 28 erkek (%28,6) olmak üzere toplam 98 lateral epikondiliti olan hasta kabul edildi. Hastalar gruplara bilgisayar programı aracılığıyla rastgele alındı. Lazer 20 hastaya 850 nm dalga boyunda 40 saniye 3,6 joule yoğunlukta ağrılı bölgeye günde bir kez 10 gün süreyle uygulandı. PRP enjeksiyonu 17 hastaya lateral epikondil üzerine 15 gün arayla 3 defa uygulandı. Splintleme için 19 hastaya lateral epikondilit bandı 3 ay süre ile gün içinde takılmak üzere her gün uygulandı. ESWT tedavisi 22 hastaya 1,9 bar, 10 Hz, 2000 atım olacak şekilde lateral epikondil üzerine 7 gün ara ile 3 kez olacak şekilde uygulandı. KS enjeksiyonu 20 hastaya steril şartlarda 22 G enjektör ile 1 ml betametazon lateral epikondil üzerinde ağrılı bölgeye tek sefer uygulandı. Katılımcıların el kavrama gücü (ELKG) değerleri, Vizüel Analog Skala (VAS), Lateral Epikondilit Değerlendirme Skalası (PRTEE) ve Kol, Omuz ve El sorunları anketi (DASH) ölçekleri tedavi başlangıcından hemen önce, tedavi sonrası birinci ay ve üçüncü ayda olmak üzere toplamda 3 kez değerlendirildi. Çalışmamızda gruplar arasında demografik özellikler açısından fark yoktu. Tüm gruplarda tedavinin 1. ve 3. ayında VAS, PRTEE ve DASH skorunda anlamlı iyileşme mevcuttu ancak gruplar arasında anlamlı fark yoktu. ELKG değerlendirildiğinde ise PRP grubunda 1. ay ve 3. ay anlamlı iyileşme görülmezken, Lazer, Splint, ESWT ve KS grubunda anlamlı iyileşme mevcuttu. Ancak ELKG' deki iyileşme gruplar arası karşılaştırıldığında anlamlı fark bulunamadı. Sonuç olarak bu tedavilerin hepsi lateral epikondilit tedavisinde uygulanabilecek etkili yöntemlerdir. Bununla birlikte, bizim önerimiz splintleme, lazer ve ESWT gibi invaziv olmayan yöntemlerin, PRP ve KS enjeksiyonu gibi invaziv yöntemlerden daha öncelikli olarak tercih edilmesi gerektiğidir.
Özet (Çeviri)
One of the most important reason of elbow pain is the lateral epicondylitis but still there is no consensus for the effective treatment method from many treatment modailities. In this study we try to make comparison between Laser, Platelet Rich Plasma (PRP), Splinting, Extracorporeal Shock Wave Therapy (ESWT) and Corticosteroid (CS) injection. In this study 70 female (%71,4) and 28 male (%28,6) patient with lateral epicondylitis are accepted. Patients are divided groups by computer program randomly. Laser was applied to 20 patient by 850 nm wavelength, for 40 second, 3,6 joule intensity and once in a day during 10 days. PRP injection was applied to 17 patients on lateral epicondylitis side 3 times by 15 days periods. Splinting was applied to 19 patients with lateral epicondylitis bandage for 3 months everyday during day. ESWT treatment was applied to 22 patients by 1,9 bar, 10 Hz, 2000 beats on lateral epicondyle 3 times by 7 days period. CS injection applied to 20 patients by 22G injector 1 ml betamethasone on lateral epicondyle side of pain in once. Participant's Handgrip Strength Test (HGS), Visual Analogue Scale (VAS), Patient Rated Tennis Elbow Evaluation (PRTEE) and The Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) scales questionnaire was done 3 times first right before the begining of the treatment, second after 1 month of treatment and third on the third month of the treatmet. In the study groups there was no demograpic differences. In all group's 1st and 3rd month treatment VAS, PRTEE and DASH scales was improved but there was not significant differences. When we evaluate HGS while in PRP groups on 1st and 3rd months there was not improvement but in Laser, Splinting, ESWT and CS groups there was significant improvement. But in the healing groups there was not significant difference. As conclusion all of these treatment modalities are effetive in the treatment of lateral epicondylitis. Together with that, our suggestion is instead of choosing such an invasive method PRP and CS injection, should be chosen Splinting, Laser and ESWT as a noninvasive method prior to invasive methods.