Laparoskopik sleeve gastrektomi operasyonu sonrasında helicobacter pylori eradikasyonu gerekli midir?
Is helicobacter pylori eradication necessary after laparoscopic sleeve gastrectomy operation?
  1. Tez No: 637072
  2. Yazar: SEZER AKBULUT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KIVANÇ DERYA PEKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Helicobacter Pylori (H.Pylori) insanlarda en sık görülen bakteriyel enfeksiyondur. H.pylori'nin kronik gastrit, peptik ülser, B hücreli gastrik lenfoma ve mide adenokarsinomundan sorumlu olduğu artık bilinmektedir. H.pylori'nin neden olduğu gastroduodenal hastalıklar ve mide kanserleri göz önünde bulundurulduğunda tedavi kaçınılmazdır. Aynı zamanda günümüzde artan morbid obezite nedeniyle obezitede etkin tedavi olarak cerrahi yöntem tercih edilmektedir. Cerrahi tedavi metotları arasında artan bir hızla laparoskoik sleeve gastrektomi (LSG) tercih edilmektedir. Bunun neticesinde ilerleyen dönemde yaygın bir LSG ameliyatı olmuş bir hasta popülasyonu olacaktır. Biz bu çalışmamızda LSG ameliyatı olan hastalarda ameliyat öncesi ve sonrasında H.pylori varlığını tespit ve tedavi etme yaklaşımını tartışmayı amaçladık. Hipotezimiz, LSG ameliyatı olan hastalarda ameliyat öncesi H.pylori yüksek yoğunlukta dahi olsa, LSG ameliyatı ile bakterinin yaşamsal mikroçevresini bozmuş olabileceğimiz ve bu nedenle ameliyat sonrası dönemde eradikasyon yapmaya gerek olmayacağı, kendiliğinden bakteri yoğunluğunda azalma gerçekleşeceğidir. Gereç ve Yöntem 01.01.2014-01.01.2019 tarihleri arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Bakırköy Dr. Sadi Konuk Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniğin de obezite konseyi tarafından LSG kararı alınmış 162 hasta çalışmaya dahil edildi. Tüm operasyonlar laparoskopik olarak tamamlandı. Bu hastalar retrospektif olarak incelendi. Bu hastaların preop Sydney Protokolüne uygun olacak şekilde endoskopik biopsileri alındı. Alınan biopsi sonuçları patologlar tarafından Sydney Klasifikasyonu'na uygun olacak şekilde değerlendirildi. Değerlendirmesi ise şu şekilde belirtildi: Lezyon yokluğu:0, hafif:1+, orta:2+, şiddetli:3+. Bu hastalara H. pylori ile ilgili eradikasyon tedavisi uygulanmadı. Bu hastaların poliklinik takiplerinde dispeptik şikayetleri olması nedeniyle kontrol endoskopi yapıldı ve bu endoskopilerde alınan biopsi sonuçları preop biopsi sonuçları ile karşılaştırıldı. Bulgular Toplam 162 hastanın yaş ortalaması 42(18-63) idi. Çalışmaya katılan 39 hasta erkek, 123 hasta kadın idi. Preop dönemde H. Pylori pozitif olan toplam 99 hasta mevcut idi. Bu hastaların postop dönemde yapılan biopsi sonuçlarında 62 (%62,63) hasta negatif olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
H. pylori is the most common bacterial infection in humans. It is now known that H. Pylori is responsible for chronic gastritis, peptic ulcer, B-cell gastric lymphoma and gastric adenocarcinoma. When gastroduodenal diseases and gastric cancers caused by H.Pylori taken into account treatment is required. At the same time, surgical treatment is preferred as an effective treatment in obesity due to increasing morbid obesity. LSG is preferred among surgical treatment methods with increasing speed. As a result, in the future we will have considerably big number of patients who have undergone LSG. In this study, we aimed to discuss the approach to diagnose and treat the presence of H. Pylori before and after surgery in patients undergoing LSG surgery. Our hypothesis is that in patients with LSG surgery, even though H. Pylori are in high density, since we may have impaired the vital microenvironment of the bacteria with LSG surgery, there will be no need for eradication and spontaneous bacterial densities will decrease after surgery. Materials and Methods 162 patients with the decision of LSG by the obesity council between 01.01.2014-01.01.2019 in the General Surgery Clinic of Bakırköy Dr. Sadi Konuk Training and Research Hospital of Health Sciences University was included in the study. All operations were completed laparoscopically. These patients were evaluated retrospectively. Preoperative endoscopic biopsies were obtained in accordance with the Sydney Protocol. Biopsy results were evaluated by pathologists in accordance with Sydney Protocol. The evaluation was as follows: absence of lesion: 0, mild: 1+, moderate: 2+, severe: 3+. H. pylori eradication therapy was not applied to these patients. Control endoscopes were performed because of dyspeptic complaints in these patients. Biopsy results of these endoscopes were compared with preoperative biopsy results Results The average age of 162 patients was 42 (18-63). 39 patients were male and 123 patients were female. There were a total of 99 patients who were H. Pylori positive in the preoperative period. In the postoperative biopsy results, 62 (62.63%) patients were evaluated as negative.