Evaluation of microRNAs (MIR-92A, MIR-126, MIR-195, MIR-214, MIR-224 and MIR-1247), as predictive markers of colorectal cancer (CRC) and/or prognostic factor in Turkish population
Türk popülasyonunda mikroRNA'larin (MİR-92a, MİR-126, MİR-195, MİR-214, MİR-224 ve MİR-1247), kolorektal kanser (CRC) tanı ve / veya prognostik faktör olarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 637073
  2. Yazar: AMAL FATHALLA MOFTAH SRGEWA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SADRETTİN PENÇE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Moleküler Tıp, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Kolorektal Kanser (Kalın Bağırsak Kanseri), multifaktöriyel bir hastalık olup, ölümcül kanserlerden biridir. Geç tanı konan hastalar için kötü bir prognoz vardır. Patogenezin moleküler düzeyde tam olarak anlaşılması, CRC'nin saptanması ve tedavisi ile ilgili önemli sonuçlara yol açabilir. Ayrıca, erken non-invaziv tanısal biyobelirteçlerin kurulması, hastalık tedavisinin ve genel survi seyrine yardımcı olacaktır. MikroRNA'lar, kanserin ilerlemesinde kritik unsurlar olup kanda saptanabilen aday biyobelirteçlerdir. miR-195, miR-92a, miR-126, miR-1247, miR-214 ve miR-224 seviyelerini CRC evreleriyle ilişkilendirmek ve Türk popülasyonundaki hasta ve kontrol grubundan örnekleri karşılaştırmak için altı miRNA'nın dolaşım ifadelenme seviyesini inceledik. 40 Kolorektal kanserli ve 40 kontrol altındaki bireylerin miRNAlarındaki ifade seviyelerinin istatistiksel analizi için qRT-PCR uygulayıp, tek yönlü ANOVA ve Pearson korelasyon testi kullandık. Çalışmamızta, miRNA'ların (miR-195, miR-224, miR-126-3p ve miR-1247) kat değişimine sahip kontrol grubuna kıyasla hastanın serumunda önemli ölçüde downregüle olduğu, (sırasıyla -18, -6.4, -9 ve -11) 0.05.'ten küçük bir p değeri ile miRNA'lar (miR-214 ve miR-92a) kanserde upregüle edilirken, hastalar ve kontrol vakaları arasında düzenli olarak 6.6 ve 35 kat değişimi vardır. İlginç bir şekilde, farklı kanser evreleri arasında ekspresyon seviyesinde önemli bir fark olmasına rağmen MiRNA'ların sigara içme, yaş ve cinsiyete göre ekspresyon düzeyinde önemli bir fark yoktur. Fakat mir-1247 seviyesi, sigara içen grupta daha yüksekti. Sonuç, kolorektal kanserde bu miRNA'yı biyobelirteç olarak kullanma olasılığının olduğunu gösterir.
Özet (Çeviri)
Colorectal Cancer (CRC) is one of deadly cancer; It is a multifactorial disease. There is a poor prognosis for patients who diagnosed late. Complete understanding of the pathogenesis at the molecular level could have significant implications concerning the detection and treatment of CRC. Moreover, establishing early non-invasive diagnostic biomarkers will aid the course of the disease treatment and overall survival. MicroRNAs are critical elements in the progression of cancer and are candidate biomarkers detectable in blood. We studied the expression level of circulating level of six miRNA, namely; miR-195, miR-92a, miR-126, miR-1247, miR-214, and miR-224, to correlate their level with CRC stages and compare the samples from patients and control group among the Turkish population. We performed qRT-PCR, to detect the expression level of miRNAs in 40 patients have colorectal cancer and 40 control individuals, for statical analysis, we used one-way ANOVA and Pearson correlation test. Our study revealed that miRNAs (miR-195, miR-224, miR-126-3p and miR-1247) are significantly downregulated in patient's serum compared with the control group with a fold change (-18, -6.4, -9 and -11, respectively), with a p-value less than 0.05. while miRNAs (miR-214 and miR-92a) are upregulated in cancer, having 6.6 and 35 fold-change orderly between the patients and control cases. Interestingly, there is a significant difference in expression level among different cancer stages. There is an insignificant difference in the expression level of miRNAs based on smoking, age and gender. However, mir-1247 was higher among the smoker group. The result indicates the possibility of using those miRNA as biomarkers in colorectal cancer.