Gıda sektöründe çalışanların motivasyonunu etkileyen faktörler: Ankara-Diyarbakır örneği
Factors that affecting the motivation of employees in the food sector: Ankara-Diyarbakir cases
  1. Tez No: 637097
  2. Yazar: ECEM ATALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL BİRCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atılım Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 157
Özet
Günümüzde rekabetin yoğun bir şekilde yaşandığı piyasalarda, işletme veya kurumların amaçlarına ulaşmasını sağlayan en önemli faktör insan kaynaklarıdır. Örgüt yöneticileri, insan kaynaklarının etkili ve verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak amacıyla örgüt çalışanlarını motive etmelidirler. Çalışanların motivasyonunun sağlanması için; yöneticiler, çalışanlarının istek ve ihtiyaçlarını gidermeli ve onlara uygun çalışma ortamları sağlamalıdırlar. Bu çalışmanın amacı; ankete katılan gıda sektörü çalışanlarının cinsiyet, yaş ve gelir düzeyi gibi demografik özelliklerinin motivasyonu etkileyen faktörlerle ile olan ilişkilerinin belirlenmesini sağlamaktır. Bunun yanında bir de; müşterilerin tutum ve davranışlarının gıda sektöründe çalışanların motivasyonu üzerindeki etkilerini incelemektir. Araştırmanın evrenini Ankara ve Diyarbakır illerinde bulunan ve gıda sektöründe faaliyet gösteren 36 kurumun çalışanları oluşturmaktadır. Anket uygulanan toplam 200 çalışan ise, araştırmanın örneklemini oluşturmaktadır ve katılımcılara yüz yüze anket uygulanmıştır. Araştırmadan elde edilen veriler IBM SPSS Statistics programı yardımıyla analiz edilmiştir. Analizlerin sonuçları yorumlanmış ve katılımcıların motivasyonlarını etkileyen faktörlerin demografik özelliklerine göre farklılık gösterebileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Human resources have the most substantial roles for instutions or business to reach their targets in today's markets where competition is drastic. To provide efficient and effective working environment for human resources, organization managers should ensure Motivational supports to all organization workers. In order to ensure the motivation of the employees; managers should satisfy their employees' demands and needs, and provide them with suitable working atmosphere. The purpose of this study; is to determine the relationship of the demographic characteristics of the food sector employees who participate in the survey, such as gender, age and income level, with the factors that affecting the motivation. Besides the intention of project mentioned previously, is to examine the effects of customers' attitudes and behaviours on the motivation of employees in the food industry. The scope of research is the employees of 36 institutions operating in the food sector in Ankara and Diyarbakir. A total of 200 employees surveyed to constitute the sample of the study and face to face questionnaire was applied to the participants. Obtained data from the research were analyzed with the help of IBM SPSS Statistics program. The results of the analyzes were interpreted and it was concluded that the factors affecting the motivation of the participants may differ according to their demographic characteristics.