Makedonya Debre Hünkâr (Fatih Sultan Mehmet Han) Camii haziresi mezar taşları
Macedonia Debre Hunkâr (Fatih Sultan Mehmet Han) Mosque hazard stones
  1. Tez No: 637101
  2. Yazar: BÜŞRA DOK DAĞDELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ZEKİ İBRAHİMGİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sanat Tarihi, Art History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat Tarihi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada Makedonya Debre'de bulunan ve Osmanlı Döneminde yapılmış olan onlarca eser arasında ayakta kalmayı başarabilen Hünkâr (Fatih Sultan Mehmed Han) Camii Haziresinde bulunan mezar taşlarının yapısal özellikleri incelenmiştir. Hazire alanındaki mezar taşlarının fotoğraf çekimleri ve bulunduğu yerde detaylı incelemeleri yapılmıştır. Saha çalışması tamamlandıktan sonra ofis çalışması ile katalog hazırlanmıştır. Çalışmamızda 67 tane mezar tespit edilmiştir. Ayrıca 29 tanesi ayak taşı ile çalışmaya dâhil edildiği için toplam 95 baş veya ayak taşı bulunmaktadır. 18. yüzyılın son çeyreği ve 20. yüzyılın başlarına ait bu örneklerin 47 tanesi erkek, 16 tanesi kadın mezarı olduğu belirlenmiştir. Örneklerden 4 tanesinin kimlik tespiti yapılamamıştır. Osmanlı döneminin ortak özelliklerini gösteren bu örnekler, Türk sanatının mezar taşına yansıyan yönlerini göstermesi bakımından önem arz etmekte ve kitabelerinde yazan bilgilerle tarihe ışık tutmaktadırlar.
Özet (Çeviri)
In this study, structural features of tombstones in Hünkâr (Fatih Sultan Mehmed Han) Mosque, which was able to survive among dozens of artifacts in Debar, Macedonia, were examined. Photographs and details of tombstones in the grave area were made. After the field work, the catalog was prepared with the office work. 67 gravestones were identified in our study. In addition, there are 95 head or foot stones. In this study, there are 47 man grave, 16 women tomb but 4 graves which are not determined. Identity of these examples belonging to from end of 18 century to beginning of 20 centuries These examples showing the common features of the Ottoman periods, are important in terms of showing the aspects of Turkish art reflected on the tombstone.