English language teachers' professional development through master of arts
İngilizce öğretmenlerinin yüksek lisans aracılığıyla mesleki gelişimi
  1. Tez No: 637103
  2. Yazar: NİL AĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA NACİ KAYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Dil Bilimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu durum çalışması Türkiye'deki bir devlet üniversitesinde Uygulamalı Dilbilim master programına kaydolmuş İngilizce öğretmenlerinin tecrübelerini anlamak için dizayn edilmiştir. Bu tecrübeleri inceleyerek, Uygulamalı Dilbilim alanında yüksek lisans yapmanın İngilizce öğretmenlerinin mesleki gelişimlerine katkısını bulmayı hedeflemektedir. Aynı zamanda, öğretmenlerin yüksek lisans yapma nedenlerini ve bu eğitim sırasında karşılaştıkları zorlukları ortaya çıkarmayı amaçlamaktadır. Karma yöntem yaklaşımını benimseyen bu çalışmada veriler hem nicel hem de nitel olarak elde edilmiştir. Niceliksel veriler 37 katılımcıya uygulanan bir anket formu ile toplanırken, nitel veri elde etmek için 9 görüşmeci ile yarı yapılandırılmış görüşmeler yapılmıştır. Bulgular, yüksek lisans derecesinin öğretmenlerin mesleki gelişimlerini çeşitli öğretim becerilerini geliştirme açısından olumlu yönde etkilediğini ortaya çıkarmıştır. Öğretmenlerin yüksek lisans yapma motivasyonlarıyla ilgili olarak, en motive edici nedenlerin içsel olduğu görülmesine rağmen, veriler bazı dışsal faktörlerin de bireylerin yüksek lisans yapmasında önemli bir rol oynadığını göstermiştir. Son olarak, katılımcıların eğitim sırasında çeşitli zorluklar yaşadıkları tespit edilmiştir. Ancak bulgular, en çok güçlük çekilen konunun iş ve üniversitenin neden olduğu gereklilikler arasında dengeyi sağlamak olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This case study was designed to explore the experiences of students enrolled in MA (Master of Arts) in Applied Linguistics program in a state university in Turkey. More specifically, it aimed to investigate its perceived impact on teacher development and the leading motivations of teachers to undertake a master's degree in Applied Linguistics as well as the challenges they faced while studying. Adapting a mixed method approach, the data was obtained both quantitatively and qualitatively. While quantitative data was collected through a questionnaire from 37 participants, semi-structured interview was carried out with 9 interviewees to obtain qualitative data. Findings uncovered that master's degree affected teachers' professional development positively in terms of enhancing various teaching skills. With regard to motivation, even though the most driving reasons were found to be intrinsic ones, the data indicated that some extrinsic factors played a crucial role to motivate the individuals. Finally, participants experienced a few challenges during the education but balancing work and university requirements was found out to be the most difficult issue.