Geriatrik olgularda osteoporoz ile sarkopeni ve düşük kas gücü arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between osteoporosis with sarcopenia and low muscle strength in geriatric cases
  1. Tez No: 637104
  2. Yazar: MEHMET SELMAN ÖNTAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET TURAN IŞIK, UZMAN ÖZGE DOKUZLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Geriatri, Endocrinology and Metabolic Diseases, Geriatrics
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Amaç: Osteoporoz ve sarkopeni özellikle yaşlı erişkinleri etkileyen iki önemli sağlık sorunudur. Her ikisi de düşme, kırık, artmış hastane yatışları, ekonomik yük ve ölüm gibi olumsuz sonuçlara neden olabilir. Bu çalışmada osteoporoz ile sarkopeni arasındaki ilişki incelenmiştir. Yöntem: Temmuz/2016-Temmuz/2017 tarihleri arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Geriatri Bilim Dalı'na başvuran 65 yaş üzeri hasta dosyaları retrospektif olarak incelendi. Son bir yıla ait DEXA ölçümü, el kavrama kuvveti, 4 metre yürüme hızı, bioimpedans analizi olan ve dışlama kriteri bulunmayan 444 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik özellikleri, komorbiditeleri, ilaç sayısı, laboratuvar bulguları değerlendirildi. Hastalar, DSÖ sınıflamasına göre kontrol, osteopeni, osteoporoz; EGWSOP-2 kriterlerine göre kontrol, muhtemel sarkopeni, sarkopeni, ciddi sarkopeni olarak gruplandırıldı. Bulgular: Hastaların, ortalama yaşı 75,88±7,20 ve %80,9'u kadındı. Osteoporoz, osteopeni ve kontrol gruplarındaki hasta sayıları sırası ile 144, 230 ve 70 olarak görüldü. Hastaların 82'sinde muhtemel sarkopeni, 51'inde sarkopeni ve 61'inde ciddi sarkopeni saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Osteoporosis and sarcopenia are important health problems that especially affect older adults. Both can cause falls, fractures, increased hospitalizations, economic burden and death. In this study, the relationship between osteoporosis and sarcopenia was investigated. Method: The files of patients older than 65 years who were admitted to the Department of Geriatrics of Dokuz Eylul University between July/2016-July/2017 were retrospectively reviewed. 444 patients without exclusion criteria; who had DEXA measurement, hand grip strength, 4-meter gait speed, bioimpedance analysis were included in the study. Demographic characteristics, comorbidities, number of drugs and laboratory findings were evaluated. While WHO criteria used for osteoporosis, EGWSOP-2 criteria used for sarcopenia. Results:. The mean age of the patients were 75.88±7.20. 80.9% of the patients were female. The number of patients diagnosed with osteoporosis and osteopenia were 144 and 230 respectively. While 82 patients had possible sarcopenia, 51 patients had sarcopenia and 61 patients had severe sarcopenia.