Kamusal alanın transandantal zemini
The transcendental ground of the public sphere
- Tez No: 637112
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN BÜLENT GÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Felsefe Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışmada Kant'ın transandantal felsefesinde kullanmış olduğu döneminin biyoloji terimi olan“epigenesis”in“yaşam”kavramıyla ilişkisi gösterilecektir. Bu bağlamda“yaşam”kavramı merkeze alınarak, kamusal alanın zemini ahlâk, hukuk ve estetik açısından araştırılacaktır. Diğer taraftan hayalgücü yetisi ve müdrike aracılığıyla zaman ve mekânı şemalaştırma faaliyeti, yaşayan kamusal alana karşı her zaman bir tehdit olduğu gösterilmeye çalışılacaktır. Bu bakımdan müdrike ve belirleyici yargının sıradanlığı dışında kamusal alanın kavramsal ve duygulanım zeminleri araştırılacaktır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to present the relationship between the biological term“epigenesis”used in the transcendental philosophy of Kant and the concept of“life”. In this context, the concept of“life”will be placed at the center and the ground of the public sphere will be examined in terms of ethics, law, and aesthetics. Furthermore, it will be noted that the activity of schematizing of time and space through the faculties of imagination and understanding is always being a threatening factor against to the living public sphere. In this regard, the conceptual and affective grounds of the public sphere will be analyzed, except for the banality of understanding and determining judgment.