Pentraxin-3 subklinik hipotiroidi hastalarında kardiyovasküler riski göstermede yeni bir belirteç olabilir mi?
Could pentraxin-3 BE A new marker in showing cardiovascular risk in patients with subclinical hypothyroidism?
- Tez No: 637116
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM GÜNEY, UZMAN GÜLSÜM GÖNÜLALAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Subklinik hipotiroidi (SH) toplumda sık rastlanan bir tiroid hormon fonksiyon bozukluğudur. SH normal referans aralığında serbest T4 (sT4) ve yüksek tiroid sitimülan hormon (TSH) seviyeleri ile karakterizedir. Etiyolojisi net olmamakla birlikte, otoimmun durumlar, iyot yetersizliği, aşırı iyot alımı, ilaca bağlı nedenlerin sürece katkısı olduğu bildirilmektedir. Pentraxin-3 (PTX-3) iki kısa pentraxin, C-reaktif protein (CRP) ve serum amiloid P (SAP) yi içeren bir akut faz protein ailesi olan pentraxin super ailesinin bir üyesi olup vasküler inflamatuar yanıtı ve endotel disfonksiyonunu destekler. Bu çalışmada subklinik hipotiroidi hastalarında kardiyovasküler hastalık riski göstergesi olan PTX-3'ün değişip değişmediğini incelemek ve PTX-3 ile karotis intima media kalınlığı (KİMK) ve high sensitif CRP (HsCRP)korelasyonunu ortaya koymak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Endokrinoloji ve İç Hastalıkları polikliniklerine Mayıs 2019–Ağustos 2019 tarihleri arasında başvuran 30-60 yaş arası iki grup hasta çalışmaya alınmıştır. Birinci grubu, serum serbest T4 ve/veya serbest T3 düzeyi normal ve TSH düzeyi yüksek (5-10 mU/L) olduğu ve aşikar hipotiroidinin klinik bulgularının olmadığı 60 subklinik hipotiroidi tanısı almış hasta oluşturmuştur. İkinci grup kontrol grubu olarak değerlendirilmiştir ve 30 sağlıklı birey çalışmaya alınmıştır. Çalışma grubundaki hastaların tamamının demografik verileri, fizik muayene bulguları, bel ve kalça çevreleri, serum üre, kreatinin, ürik asit, AST, ALT, total kolesterol, trigliserid, HDL, LDL, hemogram, tiroid hormon (TSH, sT3 ve sT4) düzeyleri, tiroid otoantikorları (Anti-TPO, Anti-Tg), insülin, serum PTX-3 ve HsCRP düzeyleri bakılmıştır. Ayrıca KİMK ölçümleri yapılmıştır. Bulgular: Çalışmaya dahil edilen 90 hastadan 60'ının subklinik hipotiroidi dışında ek hastalığı ve sigara kullanımı yoktu. Subklinik hipotiroidisi olan 60 hastanın 52'si (%86,7) kadın, 8'i (%13,3) erkekti. Kontrol grubunun ise 26'sı (%86,7) kadın, 4'ü (%13,3) erkekti (p=1,000). Hasta ve kontrol grupları genel özellikler açısından karşılaştırıldığında cinsiyet dağılımının benzer olduğu görüldü. Subklinik hipotiroidi hasta grubu ile sağlıklı kontrol grubu yaş ortalamaları benzerdi(sırasıyla 42,8±12,7'e karşın 38,7±10,7)(p=0,138).
Özet (Çeviri)
Aim: Subclinical hypothyroidism (SH) is a common thyroid hormone dysfunction in the community. SH is characterized by free T4 (fT4) in the normal reference range and high levels of thyroid-stimulating hormone (TSH). Although its etiology is not clear, autoimmune conditions, iodine deficiency, excessive iodine intake, and drug-related causes are reported to contribute to the process. Pentraxin-3 (PTX-3) is a member of the pentraxin superfamily, an acute-phase protein family containing two short pentraxins, C-reactive protein (CRP) and serum amyloid P (SAP), and supports vascular inflammatory response and endothelial dysfunction. The aim of this study is to investigate whether PTX-3, which is an indicator of cardiovascular disease risk in subclinical hypothyroid patients, has changed and to reveal the correlation between PTX-3 and carotid intima-media thickness (CIMT) and high sensitive CRP (hs-CRP). Materials and Methods: Two groups of patients between the ages of 30-60 who applied to the Health Sciences University Konya Training and Research Hospital Endocrinology and Internal Diseases polyclinics between May 2019 and August 2019 were included in the study. The first group consisted of 60 patients diagnosed with subclinical hypothyroidism, whose serum free T4 and/or free T3 levels were normal and TSH levels were high (5-10 mU/L) and there were no clinical signs of overt hypothyroidism. The second group was included in the study as a control group with 30 healthy individuals. Demographic data, physical examination findings, waist, and hip circumferences, serum urea, creatinine, uric acid, AST, ALT, total cholesterol, triglyceride, HDL, LDL, hemogram, thyroid hormones (TSH, fT3, and fT4), thyroid autoantibodies (Anti- TPO, Anti-Tg), insulin, serum PTX-3, HsCRP level, and CIMT were evaluated. Results: The patients with subclinical hypothyroidism included in the study did not have any additional diseases and smoking. Of the 60 patients with subclinical hypothyroidism, 52 (86.7%) were female and 8 (13.3%) were male. Of the control group, 26 (86.7%) were female and 4 (13.3%) were male (p=1.000). When the patient and control groups were compared in terms of general characteristics, it was found thatthe gender distribution was similar. Also, the mean age of the participants were similar (p=0.138).