Kronik hemodiyaliz hastalarında karotis intima media kalınlığı ile pentraxin 3 arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between carotid intima-media thickness and pentraxin 3 in chronic hemodialysis patients
  1. Tez No: 1002817
  2. Yazar: BEGÜM BİÇİCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED ÇİFTÇİOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Hemodiyaliz hastalarında kardiyovasküler hastalıklar, mortalite ve morbiditenin başlıca nedenleri arasında yer almaktadır. Pentraxin-3' ün kardiyovasküler hastalıkların bir biyobelirteci olarak rolü bilinmesi rağmen, bu ilişkinin kronik hemodiyaliz hastalarında yeterince araştırılmadığı görülmektedir. Bu nedenle bu araştırmada, hemodiyaliz hastaları ile sağlıklı bireylerin pentraxin3 düzeyi ve cIMT değerlerinin karşılaştırıması ve ayrıca kronik hemodiyaliz hasta grubunda pentraxin3 düzeyi ile cIMT arasındaki ilişkinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırmanın verileri, 6.03.2025-30.11.2025 tarihleri arasında Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Hemodiyaliz Ünitesinde ve İç Hastalıkları Polikliniğinde tedavi edilen hastalardan toplandı. Çalışmanın örneklemini 45 kronik hemodiyaliz hastası ve yaş ve cinsiyet açısından kronik hemodiyaliz hastalarına benzer özellik gösteren 35 sağlıklı birey oluşturdu. Vaka ve kontrol gruplarındaki bireylerden pentraxin3 ve cIMT düzeylerinin yanı sıra rutin tetkiklerinden BUN, Cr, K, Na, kan şekeri, HDL, LDL, TG, CRP, WBC, PLT, Kolesterol, Albumin, Ferritin, HB, Nötrofil ve Lenfosit parametrelerine ilişkin veriler de toplandı. Uygun istatistik yöntemleri kullanılarak gruplar arasında belirtilen parametreler açısından karşılaştırmalar yapıldı. Bu parametrelerin Pentraxin-3 ve cIMT düzeyleri ili ilişkileri de incelendi. Bulgular, kronik hemodiyaliz hastalarının Pentraxin-3 (21.66±12.96) ve cIMT (0.59±0.11) değerlerinin sağlıklı bireylerin Pentraxin-3 (11.35±6.51) ve cIMT (0.39±0.03) değerlerine kıyasla istatistiksel olarak anlamlı düzeyde daha yüksek olduğunu gösterdi. Ayrıca, Pentraxin3 değerinin kronik hemodiyalizi kestirmede anlamlı bir rolünün olduğunu ve bu konudaki eşik değerin 11,45 olduğu belirlendi. Kronik hemodiyaliz hastalarının cIMT düzeyleri ile Pentraxin3 düzeyleri arasında anlamlı bir ilişki tespit edilmedi. Bu bulgular, kronik hemodiyaliz hastalarında Pentraxin3 düzeyleri arttığı veya azaldığında cIMT düzeylerinde anlamlı bir farklılaşma olmadığı biçiminde yorumlandı.Bu nedenle çalışmamızda, Pentraxin-3' ün kronik hemodiyaliz hastalarında vasküler inflamasyonu yansıtabileceği gösterilmiş; ancak subklinik ateroskleroz için doğrudan bir biyobelirteç olduğu doğrulanamamıştır.
Özet (Çeviri)
Cardiovascular diseases are among the leading causes of mortality and morbidity in patients undergoing hemodialysis. Although Pentraxin-3 is known to play a role as a biomarker of cardiovascular diseases, the relationship between Pentraxin-3 and cardiovascular risk has not been sufficiently investigated in patients with chronic hemodialysis. Therefore, this study aimed to compare Pentraxin-3 levels and carotid intima-media thickness (cIMT) values between hemodialysis patients and healthy individuals, and to evaluate the relationship between Pentraxin-3 levels and cIMT in patients undergoing chronic hemodialysis.The data of the study were collected from patients treated in the Hemodialysis Unit and Internal Medicine Outpatient Clinic of Kahramanmaraş Sütçü İmam University Faculty of Medicine between 06.03.2025 and 30.11.2025. The study sample consisted of 45 chronic hemodialysis patients and 35 healthy individuals with similar age and sex characteristics. In addition to Pentraxin-3 and cIMT measurements, routine laboratory parameters including BUN, creatinine, potassium, sodium, blood glucose, HDL, LDL, triglycerides, CRP, WBC, PLT, total cholesterol, albumin, ferritin, hemoglobin, neutrophil and lymphocyte levels were also recorded for individuals in both the case and control groups. Appropriate statistical methods were used to compare the groups in terms of these parameters, and the relationships of these parameters with Pentraxin-3 and cIMT levels were also analyzed. The results showed that Pentraxin-3 (21.66±12.96) and cIMT (0.59±0.11) values of chronic hemodialysis patients were statistically significantly higher than those of healthy individuals (Pentraxin-3: 11.35±6.51; cIMT: 0.39±0.03). In addition, Pentraxin-3 levels were found to have a significant role in distinguishing chronic hemodialysis patients, with a cut-off value of 11.45. However, no statistically significant correlation was detected between Pentraxin-3 levels and cIMT values in chronic hemodialysis patients.In conclusion, the findings of this study suggest that Pentraxin-3 levels are increased in chronic hemodialysis patients and may reflect vascular inflammation. However, Pentraxin-3 could not be confirmed as a direct biomarker of subclinical atherosclerosis in this patient population.