Sanayileşmiş ve sanayileşmemiş beldelerde eğitim yaşantılarının değişimi (Ereğli-Alaplı)
The Changes of the education lives in the industrialized and unindustrialized regions (Ereğli-Alaplı)
- Tez No: 63714
- Danışmanlar: PROF. DR. AYTAÇ AÇIKALIN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Bir yerleşim birimi sanayileşme sürecine girdiğinde, yörenin yerleşme birimlerinde de kentleşme sürecinin başlaması doğaldır. Bu anlamda Zonguldak ili sanayileşmiş, Ereğli, kentleşmiştir. Ereğli 'de yaşam değişmiştir. Sanayileşme sürecini yaşamamış, ancak sanayileşmenin sorunlarına tanık olan yerleşim yerlerinin de bir değişim içinde oldukları görülmektedir. Bu nedenle sanayileşmiş, kentleşmiş Ereğli ile sanayileşmemiş Alaplı araştırmanın yapılacağı uygun yöre olarak seçilmiştir. Bu çalışmaya özgü olarak kullanılan“eğitim yaşantıları”deyimi, eğitim kurumlarının, öğretime yönelik, yönetsel etkinlikler sürecinde, kurumun içinde ve çevreleriyle gerçekleştirdikleri etkileşimi tanımlamak için kullanılmıştır. Araştırmada çevrenin eğitime-okula yönelik ilgi, istem, katkı ve katılımları ile okulun çevreye yönelik ilgi, istem, katkı ve katılımlarının tanımlanması yapılmıştır. Sanayileşmiş yörelerde eğitim yaşantılarındaki değişmenin, sanayileşmemiş yörelerdeki eğitim yaşantılarına oranla daha yoğun, daha hızlı olduğu söylenebilir. Bunu sanayileşme sonucu değişen ekonomik, sosyal, kültürel özelliklerin ve nüfus yoğunluğunun aileler, kurumlar ve liderler üzerindeki yaşam farklılığı ile açıklamak olasıdır. Bu çalışmada sanayileşmiş Ereğli ilçesindeki okul müdürleri, veliler ve liderlerin eğitim yaşantılarını algılama düzeyleri ile henüz sanayileşmemiş Alaplı'daki müdürler, veliler ve liderlerin görüşleri ile karşılaştırılmaya çalışılmıştır. Bu amaçla anket aracılığı ile 47 okul müdürüne, 179 veliye, 62 örgüt ve toplum liderlerine başvurulmuştur. Alaplı ve Ereğli'ye ilişkin bulguların karşılaştırılmasında derecelendirme ölçekleri kullanılmış, ortalamaların karşılaştırılmasında (t) sınaması yapılmıştır. Ulaşılan bulgulara göre; Alaplı ve Ereğli okul müdürleri çevrelerindeki değişen eğitim yaşantılarını algılamak yönünden farklı iki grup olarak görülmemektedir. Sanayileşmemiş yöredeki okul müdürleri ve veliler öğretim hizmetlerini daha çok devletten beklemektedirler. Sanayileşen yörelerde veliler ve liderlerin toplumsal iyilikn kavramları okul üzerine yoğunlaşmaktadır. Bu kapsamda sezgisel olarak ulaşılan yargılar şunlardır. 1- Sanayileşmiş yörelerde veliler, toplum liderleri ; a) Eğitim hizmetlerinin üretilmesine ilişkin olarak daha girişimcidirler. b) Öğretim programlarının zenginleştirilmesinden yanadırlar. 2- Bir belde de sanayi tesislerinin olmaması eğitim yaşantıları yönünden o beldenin sanayileşmemiş olmasının tek ölçütü olmamaktadır. 3 - Sanayileşmiş beldenin sanayi tesislerinde çalışanların yaşadıkları çevre kentler, sanayileşmenin düşünce ve davranışlarını önemli ölçüde barındırmaktadırlar. 4- Sanayileşmiş beldelerde velilerin, liderlerin eğitime ilişkin tutumları yerelleşmeye yöneliktir. 5- Henüz sanayileşmemiş bölgelerde velilerin ve liderlerin yönelimleri eğitim Hizmetlerinin merkezden (devletten) sağlanması yönündedir. Bu araştırma sonucunda ; 1-Okul müdürlerinin eğitim yaşantılarının ilgi, istem, katkı ve katılım boyutlarındaki değişmelere duyarlılıkları arttırılmalı, 2-Uygun bir ortam oluşturan sanayileşmiş bölgelerde velilerin ve çevre liderlerinin okullarda öğretimin yönetimine daha fazla katılımı için yönetsel düzenlemeler yapılmalı, 3-Sanayileşmiş uygun yörelerde eğitimin yerelleşmesi girişimleri denenmeli, 4-Farklı sanayileşmiş ve sanayileşmemiş yörelerde eğitim yaşantılarının değişimi ve algılanması araştırmaları yapılmalı, yönünde öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
m SUMMARY It is natural that when a region starts to industrialize, the settlement sites of the region starts to urbanize. From this aspect Ereğli is urbanized and Zonguldak is industrialized. The life in Ereğli has changed It has have been seen that the regions that aren't industrialized but faced to the problems of the industrializing are changing. Because of this, with industrialized and urbanized Ereğli and unindustrialized Alaph have been choosen as suitable regions of the investigation.“The Education lives”term which is used specially for this work has been used to describe the efFection of the education institutes within themselves and their environment that aims to teach during the period of the management activities. In the investigation with the environment's interest,wish, contribution and participation to the education - school and The school's interest, wish, contribution and participation to the environment have been defined. It can be said that the changes at the education lives in the industrialized regions are denser and quicker than the changes at the education lives in the unindustrialized regions.It is possible to explain this by the changes in economical, social, cultural characteristics and population density of the families, instuties and leaders as a result of industrializing. In this study, the perception levels of the education lives of the headmasters, parents and leaders in Ereğli which industrialized have been tried to compare with the ones who are in Alaph which aren't industrialized. Aiming to this, it has been applied to 179 parents, 47 headmasters and 62 organization and society leaders by the help of the questionnaire. During the comparison of the findings about Ereğli and Alaph, grading scales have been used and while comparing the averages the (t) test has been done. It has been determined that there are two different groups on the perception of the changing education lives of the headmasters in Ereğli and Alaph. The headmasters and the parents who are in the unindustrialized regions are mostly waiting the education services from the government. The benifits of the parent' and leaders in the industrialized regions intensify on schools.IV These are the judgements which are not statistical to reach but sensable 1- In the industrialized regions parents, society leaders a)They are more entreprenur in educational areas b) They are on the behalf of enriching curriculums 2-The lack of industrial plants in the region isn't the only criterian of being unindustrialized. 3-The environmental cities where the workers of the industrial plants live, reflects the thoughts and behaviours of the industrializing. 4- In the industrialized regions the attitudes of the parents' and leaders' abaut education aims to the localizing. 5- In the not yet industrialized regions, the tendency of the parents' and leaders' on having the education services are getting them from the headquarters As a result of this research 1- The sensetiveness of the headmasters to the education lives of the industrialization on the dimensions of interest, desire, contribution and participation must be increased. 2- Managerial arrangements have to be done in order to increase the contribution of the parents' and leaders' to the management of the education in the industrialized regions which forms a good atmosphere for this. 3- In the suitable industrialized region, localization of the education's attempts should be done. 4- In different industrialized and unindustrialized regions the changes and perception of the education lives should be investigated. These are the offered proposals.