Rusya Müslümanlarının bağımsızlık mücadelesinde Ayaz İshaki'nin faaliyetleri
The activities of Ayaz Ishaki in Russian Muslims' struggle for independence
- Tez No: 637147
- Danışmanlar: PROF. DR. VARİS ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Asırlar boyunca Rusya'nın uyguladığı baskı, şiddet ve asimilasyon politikaları altında yaşamlarını sürdürmek zorunda kalan Rusya Müslümanları, 19. Yüzyılın sonlarında ortaya çıkıp 20. Yüzyıl başlarında gelişim gösteren bir aydınlanma akımına girmişlerdir. Bu akım sosyal, siyasi ve kültürel bir yenileşme ve bağımsızlık hareketi olarak cedidçilik adını almıştır. Cedidçilik hareketinin öncülüğü yapan aydınlardan en önde gelenlerinden biri ise Kazanlı Muhammed Ayaz İshaki'dir. Ayaz İshaki, Rusya Müslümanlarının düzenlediği kongrelere katılmasının yanı sıra edebi eserler yazıp, gazete ve dergiler çıkararak milletini uyandırmaya çalışmış ve bu yolla bu aydınlanma hareketinin ideolojik yönünü tayin eden aydınlardan birisi olmuştur. Yüksek Lisans tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, Muhammed Ayaz İshaki'nin çocukluk yılları ve yetiştiği ortamdan söze başlayarak, Rusya Müslümanlarının bağımsızlık mücadelesi yolunda Ayaz İshaki'nin yayın faaliyetleri ve siyasi mücadeleleri, dönem şartları göz önünde tutularak ele alınmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Russian Muslims, who had been forced to live their lives under Russia's policy of repression, violence and assimilation for centuries, emerged at the end of the 19th century and started a movement of enlightenment that developed in the early 20th century. This movement of social, political and cultural innovation and independence has taken the name of jadidism. One of the most prominent intellectuals who led the Jadidism movement was Mohammed Ayaz Ishaki of Kazan. In addition to participating in the congresses organized by the Muslims of Russia, Ayaz Ishaki tried to awaken his nation by writing literary works, publishing newspapers and magazines, and thus became one of the intellectuals who determined the ideological direction of this movement of enlightenment. This study traces the early childhood years of Muhammed Ayaz İshaki and explores the environment in which he grew up. It also addressesn İshaki's publishing activities and political struggles for supporting the independence of Russian Muslims.