Akçadağ(Malatya) öğretmen okulları
Akçadağ(Malatya)teacher education schools
  1. Tez No: 210827
  2. Yazar: GÜLHAN HAZIR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ALAEDDİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 464
Özet
Akçadağ Öğretmen Okulları tez çalışmamız, üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında, Türkiye'de öğretmen yetiştirmenin tarihi gelişimi anlatılmıştır. Ayrıca araştırmanın yöntemi de bu kısımda yer almaktadır. Birinci bölümde, Malatya'da eğitim ve öğretimin tarihçesi verilmiştir. Bu bölüm içerisinde, öncelikle Malatya'nın coğrafyası ve kısa tarihine yer verilmiştir. Ardından Malatya'da, Cumhuriyet öncesinde faaliyet gösteren medreseler ve günümüze kadar gelmiş köklü okullardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, Akçadağ Köy Enstitüsü yer almaktadır. Akçadağ Eğitmen Kursu Nisan 1938'de, Akçadağ İlçesinde Hamidiye Kışlası denilen yer ile Aziziye Kışlası adı verilen Sultansuyu Harası içerisinde (bu gün yıkık bir şekilde duran binalarda) eğitime başlamıştır. 17 Nisan 1940 tarihinde çıkarılan 3803 Sayılı Köy Enstitüleri Yasası ile öğretmen yetiştiren okullar ve eğitmen kursları köy enstitüleri adını almıştır. Böylece Akçadağ'daki Eğitmenler Kursu Akçadağ İlçesi Hamidiye Kışlasında, Akçadağ Köy Enstitüsü adını alarak eğitim ve öğretime devam etmiştir. Ancak Hamidiye Kışlası eğitime uygun olmadığı için, Malatya-Adana Demiryolunun 30.km.sinde bulunan ve Akçadağ ilçesine bağlı Karapınar Köyü'nün sınırları içinde yer belirlenmiştir. Enstitünün yerleşim yeri olarak belirlenen arazi, Karapınar, Onatlı ve Kırlangıç köylerinin arazisidir. Yöre halkı eğitim ve öğretime inandıkları ve Atatürk ilkelerine içtenlikle bağlı oldukları için arazilerini düşük fiyatlarla enstitüye vermişlerdir. Böylece 3160 dönüm arazi istimlak edilmiş ve Akçadağ Köy Enstitüsü burada yeniden kurulmuştur. Akçadağ Köy Enstitüsü'nün kurucu müdürü Şinasi TAMER'dir. Akçadağ Köy Enstitüsü' nde kuruluşundan kapatılmasına kadar 7 müdür, 6 müdür yardımcısı, 5 eğitim şefi, 7 tarım şefi, 7 atölye şefi, 5 sağlık şefi ve 31 memur görev yapmıştır. XII Akçadağ Köy Enstitüsü'nde, 26'sı bayan, 124'ü erkek olmak üzere toplam 150 öğretmen çalışmıştır. Akçadağ Köy Enstitüsü eğitim ve öğretimde, 1943 yılına kadar kendi yaptığı programını uygulamıştır. 1943 yılında Milli Eğitim Bakanlığınca bütün köy enstitülerinde uygulanmak üzere, ?Köy Enstitüleri Öğretim Programı? yapılmıştır. Bu suretle 1943 yılından sonra Akçadağ Köy Enstitüsü'nde de, köy enstitüleri öğretim programı uygulanmıştır. Akçadağ Köy Enstitüsü öğrencileri Malatya ve çevre illerden gelen öğrencilerdir. Başlangıçta Akçadağ Köy Enstitüsü'ne Sivas, Erzincan, Diyarbakır, Mardin, Urfa, Bingöl, Muş, Elazığ, Tunceli, Adıyaman ve Kahramanmaraş İllerinden gelen öğrenciler alınmıştır. Ancak 1942 yılında Sivas'da Pamukpınar Köy Enstitüsü'nün açılmasıyla Sivas ve Erzincan İlleri Pamukpınar'a bağlanmıştır. Daha sonra 1944 yılında Diyarbakır'da Dicle Köy Enstitüsü'nün açılmasıyla Diyarbakır, Urfa, Mardin, Bingöl ve Muş illeri buraya bağlanmıştır. 1944 yılından sonra Akçadağ Köy Enstitüsü'ne Malatya, Adıyaman, Tunceli ve Elazığ illerinden gelen öğrenciler kabul edilmiştir. Akçadağ Köy Enstitüsü ilk mezunlarını 1943-44 öğretim yılında, son mezunlarını 1951-52 öğretim yılında vermiştir. Akçadağ Köy Enstitüsü'nden toplam 1022 öğrenci mezun olmuştur. Bu öğrencilerin 47'si kız, 975'şi erkektir. Köy Enstitüleri, 27.01.1954 Tarihinde 6234 Sayılı ?Köy Enstitüleri ile İlköğretmen Okullarını Birleştiren? yasa ile köy enstitüleri öğretmen okullarına dönüştürülmüştür. Bu tarihten sonra Akçadağ Köy Enstitüsü de, Akçadağ İlköğretmen Okulu adını almıştır. Üçüncü bölümde, Akçadağ İlköğretmen Okuluincelenmiştir. Akçadağ İlköğretmen Okulu fiziksel yapısı, yönetimi ve öğretmenleriyle Akçadağ Köy Enstitüsü'nün devamıdır. Akçadağ İlköğretmen Okulu, 1954 yılından itibaren eğitim ve öğretim vermeye başlamıştır. Akçadağ İlköğretmen Okulu'nda toplam 10 müdür, 12 müdür başyardımcısı, 47 müdür yardımcısı, 9 eğitim şefi, 3 tarım eğitim şefi, 4 sağlık şefi ve 11 memur görev yapmıştır. 37'si bayan, 178'i erkek olmak üzere toplam 215 öğretmen çalışmıştır. XIII Akçadağ İlköğretmen Okulu,1954 yılından 1970 yılına kadar ilkokul üzerine 6 yıl ve ortaokul üzerine 3 yıl eğitim-öğretim vermiştir. 1970/71 öğretim yılından itibaren ilkokul üzerine 7 ve ortaokul üzerine 4 yıl eğitim ve öğretim vermiştir. Akçadağ İlköğretmen Okulu'na çoğunlukla Malatya olmak üzere, Adıyaman, Tunceli ve Elazığ illerinden gelen öğrenciler alınmıştır. Akçadağ İlköğretmen Okulu ilk mezunlarını 1953-54 öğretim yılında, son mezunlarını 1976-77 öğretim yılında vermiştir. Akçadağ İlköğretmen Okulu'ndan toplam 2548 öğrenci mezun olmuştur. Bu öğrencilerin 63'ü kız, 2485'i erkektir. Bu öğrencilerin 888'i güz dönemi, 1503'ü yaz dönemi, 157'si de okul dışı mezunudur. Akçadağ Öğretmen Okulları toplam 3570 öğretmen yetiştirmiştir. Akçadağ Öğretmen Okulları, eğitim tarihimizin, öğretmen yetiştirme konusunda önemli görevler üstlendiği, yapıları, işleyişleri ve yönetim mekanizmalarıyla günümüz eğitim sistemine örnek olabilecek eğitim kurumlarıdır.
Özet (Çeviri)
This thesis on the Akçadağ Village Institute consists of three parts. In the introduction part the chronology of teacher education, periodically at the Turkish education system is explained and presented a method. In the first part the history of education, in the second part the Akçadağ Village Institute and in the third part the Akçadağ Elementary School Teacher Education are surveyed. In the last part the there are some conclusions taken through surveying the findings. In the introduction part the chronological development of teacher education in Turkey. The method of our study exists in this part. In the first part the history of education in Malatya is given. In this part the geography and brief history of Malatya is described. Some information on madrasahs (theological school attached to a mosque) before the founding of the Republic of Turkey and established schools that still give education in Malatya. In the second part the Akçadağ Village Institute is surveyed. The Akçadağ Village Teacher Course in the Hamidiye Barrack in Akçadağ and the Aziziye Barrack inside the Sultansuyu State Ranch in April 1938, which is ruined today. The Teachers Education Schools and The Village Teacher Courses named as the Village Institutes by a 3803 articled law enacted in 17 April 1940. The Village Teacher Course in Akçadağ kept on its activity in the Hamidiye Barracks in Akçadağ being renamed as the Akçadağ Village Institute. But a new place for the Institute in Karapınar Village of Akçadağ, 30 kilometres away from the railway, as the Hamidiye Barrack is not fit for education. The land of the institute belongs to Karapınar, Onatlı and Kırlangıç villages. The villagers living in these villagers gave their lands to the institute XV willingly in return for cheap prices as they believe in the importance of education and are loyal to the principles of Atatürk. So the Akçadağ Village Institute was founded here after the 3160 acres land had been expropriated. The founding principal of the Akçadağ Village Institute is Şinasi Tamer. From its founding to its closing 7 principals, 6 vice principals, 5 education chiefs, 7 agriculture chiefs, 7 atelier chiefs, 5 health chiefs and 31 civil servants worked. 150 teachers worked there, 26 of whom females, 124 of whom males. The Akçadağ Village Institute carried out its own program until 1943. In 1943 The Ministry of National Education enacted the `Village Institute Education Program? to be applied in the whole village institutes. So the Akçadağ Village Institute carried out the same program after 1943. The students of the Akçadağ Village Institute come from the nearby cities. In the beginning the students were from Sivas, Erzincan, Diyarbakır, Mardin, Urfa, Bingöl, Muş, Elazığ, Tunceli, Adıyaman and Kahramanmaraş. The students from Sivas and Erzincan started to go to the Sivas after 1942 because the Pamukpınar Village Institute opened and became the regional centre in Sivas. In 1944 the students from Diyarbakır, Urfa, Mardin, Bingöl and Muş started to go to the institute in Diyarbakır as the Dicle Village Institute opened and became the regional centre in Diyarbakır. The students from Malatya, Adıyaman, Tunceli and Elazığ were accepted to the Akçadağ Village Institute after 1944. The Akçadağ Village Institute gave its first graduates in the 1943-44 education term and the last graduates in the 1951-52 education term. In total 1022 students graduated from the Akçadağ Village Institute. 47 of whom were females. 975 of whom were males. The Village Institutes were converted to the Teacher Education Schools by a law article 6234 and dated 27.01.1954 `The Law Uniting the Village Institutes and the Elementary School Teacher Education Schools?. After that date the Akçadağ Village Institute named as the Akçadağ Elementary School Teacher Education School. XVI In the third part the Akçadağ Elementary School Teacher Education School is surveyed. It is the succession of the Akçadağ Village Institute by its physical pattern, administration and teachers. The Akçadağ Elementary School Teacher Education School started to give education after 1954. 10 principals, 12 head assistant principals, 47 vice principals, 9 education chief, 3 agriculture chief, 3 health chief and 11 civil servants worked for the Akçadağ Elementary School Teacher Education School. The 215 teachers worked there. 37 of whom were females. 178 of whom were males. From 1954 to 1970 the Akçadağ Elementary School Teacher Education School gave education of 6 years secondary and high school education after elementary school education and 3 years high school education after secondary school education. After 1971 it educated the students for 7 years after elementary school and 4 years after secondary school. The students from Malatya, Adıyaman, Tunceli and Elazığ, most of whom from Malatya, were accepted to the school. The Akçadağ Elementary School Teacher Education School gave its first graduates in 1953-54 and the last ones in 1976-77. 2548 students graduated from the school. 63 of whom were females and 2485 of whom were males. 888 of whom graduated in the fall semester. 1503 of whom graduated in the summer semester. 157 students outside the school graduated from it too. The Akçadağ Teacher Education Schools played an important role in training the teachers. It gave 3570 teachers to Turkey. Their structures, functions and administration mechanisms may model to the modern education schools.