Orta ve üst düzey otel yöneticilerinin profili ve bir model önerisi
Profile of middle and top level hotel managers and a model suggestion
  1. Tez No: 63719
  2. Yazar: MELTEM AKYOL
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÖMER YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET Çalışmanın temel amacı otel yöneticilerinin özelliklerini belirlemek ve bir gün otel genel müdürü olmayı amaçlayan öğrenci/yöneticilere bir model önermektir. Bu çalışma 3, 4 ve 5 yıldızlı otellerden rastgele seçilmiş 50 otel yöneticisinin yaş, cinsiyet, eğitim, tecrübe, sektördeki ilk işleri, iş tatminleri hakkında daha fazla bilgi edinmek üzere yapılmıştır. Yöneticiler örgütlerin büyümesi ve gelişmesini etkileyen en önemli faktörlerden birisidir. Amaca ulaşmak için örgütlerin profesyonel yöneticilere sahip olması gerekir. Otel yöneticilerinin çoğu erkek, evli, 36-45 yaşlan arasında, özellikle üniversitelerin Turizm ve Otelcilik veya İşletme bölümlerinden mezun iyi eğitimli, turizm sektöründe en azından 6-10 yıl arasında tecrübesi olan kişilerdir. Yöneticiler, çok çeşitli ve zor problemlerle karşılaştıkları için sakin ve gerçekçi olmalıdırlar. Güçlü bir kişiliğe, kuvvetli kişilerarası iletişim yeteneğine sahip olmalıdırlar. En azandan bir yabancı dil bilmeli ve kendilerini günün ve sektörün ihtiyaçları karşısında geliştirmelidirler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The primary purpose of this study is to determine the characteristics of the hotel managers and propose a model for the students/managers who aim at being a hotel manager one day. A descriptive study was undertaken to learn more about the age, gender, education, experience, first job in the industry, job satisfaction of the randomly selected 50 hotel managers of Turkish 3, 4 and 5 star hotels. Managers are one of the most important factors that affect the growth and development of the organization. To reach the aim, organizations should have professional managers. Most hotel managers were men, married, approximately 36-45 years of age, well educated - especially graduated from the departments of Tourism and Hotel Administration or Management, having at least 6-10 years of experience in the tourism industry. Because managers are faced with very different and difficult problems, they should be calm and realistic. They should have a strong personality and be good at interpersonal relations. They should know at least one foreign language and should develop themselves according to the needs of the day and the sector. u