İngiltere'deki sosyal sınıfların kültürel ve siyasi dinamikleri
Cultural and political dynamics of social classes in Britain
- Tez No: 63721
- Danışmanlar: PROF. DR. HİMMET UMUNÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
ÖZET Tarih boyunca, toplum içinde yaşayan insanlar arasında her zaman farklılıklar bulunmuştur. Aile geçmişinden veya doğuştan gelen farklı özellikler haricinde, toplumsal yaşamdan kaynaklanan ayırımlar, genel anlamda, bu tezin çıkış noktasını oluşturmuştur. İngilizler, sınıf ayırımı duyarlılığı fazla olan insanlar olarak tanınırlar. Dolayısıyla, İngiliz sosyal yaşamı sınıf farklılıklarından kaynaklanan değer yargılarından büyük ölçüde etkilenmektedir. İngiltere'de, kabaca üç tane sosyal sınıf vardır: üst sınıf, orta sınıf ve alt sınıf. İnceleme amacına göre bu sınıflar kendi aralarında da katagorilere ayrılabilir. Sınıf belirleyici kriterler, genelde, aile geçmişi, maddi olanaklar, eğitim seviyesi, meslek, siyasi görüş, alışkanlıklar ve özel zevkler gibi boyutlara göre oluşturulur. Ancak, İngiltere'de bunlar daha detaylı ve daha toleranssızdır. Bu kriterlerin toplamı, Eliot'un tanımıyla“kültür”dür. Diğer taraftan İngiltere'de toplumsal kültürün önemli bir parçası olan siyasi yaşamın dinamikleri de sosyal sınıf özelliklerinden büyük ölçüde etkilenmektedir. Sınıf özelliklerinin kültürel ve siyasi yaşamda bu denli etkili olduğu İngiliz toplumunda, gelecekte hangi sınıf kültürünün ve siyasi hakimiyetinin etkin olacağı özellikle edebiyat, toplumbilim ve siyaset alanlarında ilgi uyandırmıştır.Ill Yukarıdaki açıklamaların ışığında, bu tezin amacı İngiltere'deki sosyal sınıfların hangi kriterlere göre, hangi metodlarla ve nasıl oluşturulduğunu ortaya çıkarmak, tarih içerisindeki gelişmeler doğrultusunda bu sınıfların bugünkü kültürel ve siyasi boyutlarını incelemek ve bunlara bağlı olarak, gelecekte hangi sınıf kültürünün ve siyasi etkinliğinin İngiliz toplum yaşamım yönlendireceğini incelemektir. Giriş bölümünde, sosyal sınıflar ve sınıf kriterleri hakkında genel bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, İngiltere'deki sosyal sınıfların tarihi gelişmeleri incelenmiştir. İkinci bölümde, sosyal sınıfların siyasi dinamikleri, üçüncü bölümde ise kültürel dinamikleri araştırılmıştır. Her bölümde ekonomik faktörlere, sınıf çatışması ve sosyal hareketlilik boyutlarına da sık sık değinilmiştir. Sonuçta, İngiliz toplumunun geleceğinde orta sınıfın kültürel etkisinin artacağı, ancak, siyasi açıdan, orta sınıfa doğru bir sınıf hareketliliği süreci olmasına rağmen, siyasi gücün halen küçük bir ekonomik azınlığın elinde olduğu ve dolayısıyla bu alandaki orta tabaka hakimiyeti yönündeki değişimin daha yavaş ilerlediği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT There have been social differentiations among people throughout history. Apart from the differences emerging from personal traits by birth, the differences which arise from the nature of social life have constituted the overall starting point of this thesis. British people are known to be class-conscious. Thus, social life in Britain has been influenced by the mores and values of separate social classes. There are roughly three social classes in Britain: the upper class, the middle class and the lower (working) class. However, depending on the purpose of examination, each class can be divided into sub-classes as well. The class-defining criteria have been strictly established by people, through the evaluation of dimensions such as family background, economic condition, educational level, occupation, political view, habits and leisure activities. The collection of these constitutes the term“culture”in Eliot's definition:“a way of life”. On the other hand, the dynamics of political life have also been influenced by the properties of social classes in Britain.“Which class culture and class politics will be dominant in Britain in future?”. This issue has created remarkable concern in the fields of literature, sociology and political sciences. In view of the information above, the aim of this thesis has been to define the characteristics of social classes in Britain, to examine their cultural and political dynamics with reference to their historical development, and accordingly to investigate and infer which class culture and politics will be dominant in British society in future. In the introduction part, general information about social classifications and class determiners has been presented with reference to social classes in Britain in particular. In chapter one, a historical survey of the development of these classes has been presented. In chapter two, their political dynamics and in chapter three, their cultural dynamics have been examined. In each chapter, the dimensions of class conflict and social mobility have often been referred to. As a result, it has been emphasized that, despite the strong borders, there has been upward and downward mobility towards the middle classes in Britain, and thus, middle-class culture has begun to dominate the overall British culture gradually. On the other hand, in terms of political life, although there has already begun a similar process of change, the political power is still in the hands of a small economic elite minority of upper and upper-middle classes.