Compare contrast between the Hunger Games and the Maze Runner through the Marxist Theory
Açlık Oyunları ile Labirent Koşucu arasındaki zıtlığı Marksist Teorisi aracılığıyla karşılaştırın
  1. Tez No: 637264
  2. Yazar: NOOR FAIQ ALADLEE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NUR EMİNE KOÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Aydın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Kültürü ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tezin amacı, Marx teorisine göre burjuvazi ve proletarya oldukları iki sınıf arasındaki çatışmayı ortaya koymaktır. Ancak tez,“Açlık Oyunları”ve“Labirent”filmlerini göstererek insanların nasıl hayatta kalmaya çalıştıklarını örneklendiriyor. Marksist teoriyi uygulamanın amacı, Marx teorisi ile bu iki film arasındaki bağlantıyı kapitalistlerin alt sınıfın yaşamını oyun olarak kullanma yetkilerini nasıl kullandıklarını göstererek incelemektir. Bu analiz sayesinde tez, iki filmin Marksist bakış açısıyla nasıl ilişkili olduğunu ve burjuvazinin insanların yaşamlarını nasıl kontrol ettiğini gösterecektir. Tez, Marksizm teorisinin proletarya ve burjuvazi arasındaki sınıf mücadelelerinin karşıtlığını nasıl ortaya çıkardığını açıklamaya çalışacaktır. Marksizm teorisine göre sanayileşme, ikisi arasındaki eşitsizliğin arkasındaki nedendir. Bu anlamda eşitsizlik, insanlığı fethetmeye çalışır.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to illustrate the conflict between two classes which are the bourgeoisie and the proletariat according to Marxist theory. However, the thesis exemplifies two movies“The Hunger Games”part one, and“The Maze Runner”part one showing how humans try to survive. The goal of applying Marxist theory is to examine the connection between the Marxist theory and those two movies by showing how the capitalists use their authority to use the lower class's life to a game. Through this analysis, the thesis will show how these two movies are related to Marxism, and how the bourgeoisie controls the lives of the people. This thesis tries to explain how Marxist theory reveals the antagonism of the class struggles between the proletariat and the bourgeoisie. According to the Marxist theory, industrialization is the reason behind the inequality between the two. Inequality in this sense, attempts to conquer the humanity.