Rastgele kısmi diferansiyel denklemler ve rastgele kesirli mertebeden kısmi diferansiyel denklemlerin analizi
Analysis of random partial differential equations and random fractional partial differential equations
- Tez No: 637267
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLAY KESEMEN, PROF. DR. MEHMET MERDAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, İstatistik, Mathematics, Statistics
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmada, rastgele kısmi diferansiyel denklemler ve rastgele kesirli mertebeden kısmi diferansiyel denklemlerin çözümleri iki boyutlu diferansiyel dönüşüm metodu, Laplace-Padé metodu, yeni yinelemeli Sumudu dönüşümü metodu, Crank-Nicolson metodu, kesirli mertebeden Laplace varyasyonel metodu ve homotopi pertürbasyon Elzaki dönüşümü metodu ile ele alınmıştır. Çalışmanın amacı, deterministik kısmi diferansiyel denklemler ve kesirli mertebeden kısmi diferansiyel denklemleri rastgele hale getirip nümerik ve yarı-analitik metotlarla çözümlerin elde edilmesidir. Bununla birlikte, elde edilen çözümlerin birinci ve ikinci momentleri farklı dağılımlarla bazen analitik olarak bazen de MATLAB (v.16b) veya MAPLE (v.13) programlarında hesaplanmıştır. Ayrıca, hesaplanan birinci ve ikinci momentlerin grafikleri, MATLAB (v.16b) veya MAPLE (v.13) yazılım programlarında çizdirilmiştir. İncelenen her rastgele deterministik ya da kesirli mertebeden denklem için hata analizleri yapılmıştır. Çalışmalar sonucunda, kullanılan metotlarla elde edilen çözümlerin analitik çözümlere yakın olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the solutions of random partial differential equations and random fractional order partial differential equations are analyzed by two dimensional differential transformation method, Laplace-Padé method, the new Sumudu transform iterative method, Crank-Nicolson method, fractional Laplace variational method and homotopy perturbation Elzaki transform method. The aim of the study is to randomize partial differential equations and fractional order partial differential equations and to obtain solutions by numerical and semi-analytical methods. However, the first and second moments of the solutions obtained were calculated by different distributions, sometimes analytically and sometimes in MATLAB (v.16b) or MAPLE (v.13) softwares. In addition, the graphs of the calculated first and second moments are plotted in MATLAB (v.16b) or MAPLE (v.13) softwares. Error analyzes were performed for each random partial differential equations and random fractional order partial differential equations. As a result of the studies, it has been observed that the solutions obtained with the methods used are close to analytical solutions.