Alerjik rinit ve/veya astım tanılı monosensitize hastalarda immünoterapinin yeni duyarlanma üzerine etkisinin incelenmesi
Investigation of impact of immunotherapy on re-administration in monosensitized patients with allergic rinites and / or asthma diagnosis
- Tez No: 637266
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ IŞIL ESER ŞİMŞEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç:Polikliniğimizde AR ve/veya astım tanısı ile izlenen ve alerjen spesifik immünoterapi (SIT) başlanan monosensitize hastalarımızda, SIT'in yeni duyarlanma üzerine etkisinin araştırılması amaçlandı. Yöntem:Polikliniğimize 2011-2013 yılları arası başvurup AR ve/veya astım tanısı alan 5-16 yaşarası monosensitif hastalar çalışmaya alındı. SCIT ve farmakoterapi grubu olarak iki alt gruba ayrıldı. Tüm hastalar için en az 5 yıl kliniğimizce takipli olma, bazal ve tedavi sonrası olmak üzere en az 2 cilt testine sahip olma şartları arandı. Ayrıca SCIT grubuna 5 yıllık SCIT sürecini tamamlayanlar dahil edildi. Guruplardaki hastaların yaşları, cinsiyetleri, tanıları, bazal ve 5 yıllık takip sonrası cilt testi sonuçları, duyarlı oldukları alerjen cinsleri, 5 yıllık takip sonrası gelişen yeni duyarlanma varlıkları, bazal ve 5 yıllık takip sonrası değerlendirilen medikal skorları, ev tozu akarına duyarlılarının df ve dp çapları dosyalarından retrospektif olarak incelendi ve veriler istatistiksel açıdan karşılaştırıldı. Bulgular:SIT grubu ile farmakoterapi grubunun yaş, cinsiyet, tanı ve duyarlı olunan alerjen dağılımı ve bazal medikal skoru benzerdi (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Objective:The aim of this study was to investigate the effect of SIT on new sensitization in our monocensitized patients who were followed up with the diagnosis of asthma and / or allergic rhinitis in our outpatientclinic and allergen-specific immunotherapy (SIT) was started. Method:Monosensitive patients aged 5-16 who were admittedto our outpatient clinic between 2011-2013 and were diagnosed with asthma and / or AR were included in the study. It was divided into two subgroups as SCIT and pharmacotherapy group. For all patients, the conditions of being followed-up by our clinic for at least 5 years, having at least 2 skin tests including basal and after treatment were sought. In addition, those who completed the 5-year SCIT process were included in the SCIT group. Age, gender, diagnosis, skin test results of the patients in the groups basal and after 5-year follow-up, allergen types that they are sensitive to, new sensitization status developed after 5-year follow-up, medical scores evaluated atthe basal and after 5-year follow-up, df and dp diameters of patients who patients sensitiveto house dust mite were analyzed retrospectively from files. The data obtained were compared statistically. Results:The age, gender, diagnosis and susceptible allergen distribution and baseline medical score of the SIT group and the pharmacotherapy group were similar (p> 0.05).