Production of flexible perovskite solar cell and arduino based solar tracker
Esnek perovskite güneş pili ve arduino tabanlı güneş takip cihazı üretimi
- Tez No: 637279
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nanobilim ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Güneş pilleri, güneş enerjisini elektrik enerjisine dönüştürmek için gittikçe daha fazla kullanıldı. geçmiş yıllar. Bu cihazlar, büyük bir güneş enerjisi jeneratörü olarak kullanılabilir. elektrik şebekesine bağlı veya ayrı bir sistem olarak. Ortalama güneş enerjisi gün boyunca geleneksel güneş panelleri tarafından hasat her zaman değildir açıyı ve alanı sınırlayan panelin sabit konumu nedeniyle maksimize edilmiştir maruz kalma. Güneşten elektriğe enerji dönüşüm oranını artırmak için, fotovoltaik paneller güneşe dik olarak yerleştirilmelidir. Bu tezin amacı, Nanomateryal için Arduino tabanlı bir veri kaydedici tasarlamaktır. Çıkış kanallarından toplu verileri depolayabilen temelli Fotovoltaik karakterizasyon Güneşin yerini tespit edebilen bir otomatik izleme cihazına sahip büyük bellek deposu devamlı olarak. Projenin ikinci aşaması, Arduino'da Blockchain'in uygulanmasını içeriyor temelli malzeme dışı güneş sistemi ve üç düğüm arasındaki enerji dağılımının test edilmesi.
Özet (Çeviri)
Solar cells had been used more and more to convert solar energy to electrical energy in past years. These devices can be used either as a large solar power generator that is connected to the electric power grid or as a separate system. The average solar energy harvested by the conventional solar panels during the course of the day is not always maximized which is due to the fixed location of the panel which limits the angle and area of the exposure. To increase the energy conversion rate from solar to electrical, the photovoltaic panels have to be positioned perpendicular to the sun. The purpose of this thesis is to design an Arduino based data logger for Nanomaterial based Photovoltaic characterization that can store bulk data from the output channels in large memory storage with an auto tracking device that can locate the location of the sun continuously. The second phase of the project includes the implementation of Blockchain in Arduino based nonmaterial solar system and testing the energy distribution between three nodes.