Studies on non-weakly regular bent functions andrelated structures
Zayıf düzenli olmayan bent fonksiyonlar ve alakalıyapılar üzerine çalışmalar
- Tez No: 637312
- Danışmanlar: PROF. DR. FERRUH ÖZBUDAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2020
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bent fonksiyonlara ilgi hem matematiksel teori hem de pratik uygulamalardan kaynaklanıyor. Şu ana kadar, bent fonksiyonların çeşitli özelliklerini ele alan birçok yazılı kaynak oldu. Kodlama teorisi, kriptografi ve dizi inşasını da içeren çeşitli uygulamaları var. Bent fonksiyonlar dört alt sınıfa ayrılıyor; düzenli bent fonksiyonlar zayıf düzenli bent fonksiyonların, zayıf düzenli bent fonksiyonlar dual bent fonksiyonların içinde kalıyor. Bunlara ek olarak bir de zayıf düzenli bent fonksiyonlarla kesişimi olmayıp dual bent fonksiyonlar sınıfı ile kesişimi olan zayıf düzenli olmayan bent fonksiyonlar var. Bu tez çalışması, sonlu cisimler üzerindeki zayıf düzenli olmayan bent fonksiyonların çeşitli kombinatoryal özelliklerini ele alıyor. Bu tezdeki ana sonuç, Çeşmelioğlu, Meidl ve Pott tarafından ortaya atılan“ Duali zayıf düzenli bent olup, kendisi zayıf düzenli olmayan bent bir fonksiyon var mıdır?”açık probleminin çözümüdür. Ayrıca bu sonucu plato fonksiyonlara da genelledik. Herhangi zayıf düzenli olmayan bir f bent fonksiyonu için F_{p^n}'nin B_+(f) ve B_-(f) parçalanmasını tanımladık. Daha sonra, GMMF sınıfındaki zayıf düzenli olmayan bir bent fonksiyona karşılık gelen parçalanma bize bir kısmi fark kümesi verirse bunun önemsiz kısmi fark kümesi olduğunu gösterdik. Ayrıca, zayıf düzenli olmayan bent fonksiyonların bilinen iki nadir örneğine karşılık gelen altkümelerin önemsiz olmayan kısmi fark kümelerine ve dolayısıyla önemsiz olmayan kuvvetli düzenli grafiklere karşılık geldiğini gösterdik. GMMF sınıfının bir alt sınıfındaki zayıf düzenli olmayan üçlü bent fonksiyonlar için tek ve çift boyutlarda sırasıyla sınıfı 5 ve 6 olan 2 adet sonsuz öteleme bağlantı şeması inşa eden bir yöntem sunduk. Ayrıca bu bağlantı şemalarının önemsiz olmayan ilk veya son üç ilişkisinin füzyonuyla sınıfı 3 ve 4 olan bağlantı şemaları elde ettik. Son olarak, belirli koşulları sağlayan zayıf düzenli olmayan bir f fonksiyonu için bilinen jenerik inşa yöntemlerinden birini kullanarak B_+(f) ve B_-(f) alt kümeleri üzerinde ağırlığı 3 olan doğrusal kodlar inşa ettik. Ayrıca, f'in GMMF sınıfının bir alt sınıfına dahil olduğu durumda bu kodların ağırlık dağılımlarını belirledik. Bunlara ek olarak, inşaatımızın hemen hemen her durumda en düşük doğrusal kodları verdiğini kanıtladık.
Özet (Çeviri)
Interest in bent functions over finite fields arises both from mathematical theory and practical applications. There has been lots of literature addressing various properties of bent functions. They have a number of applications consisting of coding theory, cryptography, and sequence designs. They're divided into four subclasses: regular bent functions that are contained within the class of weakly regular bent functions that are contained within the class of dual-bent functions. Additionally, there are non-weakly regular bent functions with no intersection with weakly regular, but an intersection with the class of dual-bent functions. The present thesis studies various combinatorial properties of non-weakly regular bent functions over finite fields. The principal result in the thesis is the solution of the open problem“Is there any non-weakly regular bent function f for which the dual f^{*} is weakly regular?”which is proposed by Çeşmelioğlu, Meidl, and Pott. We also generalize this result to plateaued functions. For an arbitrary non-weakly regular bent function f, we define the partition B_+(f) and B_-(f) of F_{p^n}. Then, we show that, if the corresponding partition for a non-weakly regular bent function in the GMMF class gives a partial difference set then it is trivial. Moreover, we exhibit that these subsets associated with the two of the recognized sporadic examples of non-weakly regular bent functions correspond to non-trivial partial difference sets, therefore, correspond to non-trivial strongly regular graphs. For the ternary non-weakly regular bent functions in a subclass of the GMMF class, we also represent a construction method of two infinite families of translation association schemes of classes 5 and 6 in odd and even dimensions respectively. Furthermore, fusing the first or last three non-trivial relations of those association schemes we obtain association schemes of classes 3 and 4. Finally, for a non-weakly regular bent function f satisfying certain conditions, we construct three-weight linear codes on the subsets B_+(f) and B_-(f) by using one of the known conventional construction methods. Moreover, we determine the weight distribution of the corresponding three-weight linear codes in the case of f belongs to a subclass of the GMMF class. In addition to these, we prove that our construction yields minimal linear codes nearly in all cases.