Fuel characterization and supercritical water gasification of dewatered poultry sludge for hydrogen production
Yakıt karakterizasyonu ve hidrojen üretimi için susuzlaştırılmış kanatlı çamurlarının süperkritik su gazlaştırılması
  1. Tez No: 637338
  2. Yazar: ABOUBAKER ABDALLA IBRAHIM ALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN AKILLI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Bu çalışmada, susuzlaştırılmış kanatlı çamurunun (DPS) süperkritik su gazlaştırmasını (SCWG) araştırmak için temel yakıt karakterizasyonları gerçekleştirilmiş ve daha sonra nihai analizinden yüksek ısıtma değerini tahmin etmek için yeni model geliştirilmiştir. Reaksiyon sıcaklığı (400ᴼC, 450ᴼC ve 500ᴼC), besleme konsantrasyonu (2%, 6% ve 10%), kalma süresi (10 dakika, 20 dakika ve 30 dakika) ve ayrıca farklı katalizör katkı maddeleri (K2CO3, Na2CO3, KOH ve NaOH) hayati çalışma parametreleri olarak seçilmiştir. Ayrıca, deney tasarımı tasarlamak ve seçilen çalışma parametreleri arasındaki etkileşimi araştırmak için yanıt yüzeyi yöntemi (RSM) kullanılmıştır. DPS'nin SCWG'sinden gelen tepkiler üretilen gaz verimi bileşimleri, karbon dönüşümü, hidrojen verimliliği ve gazlaştırma verimliliği olarak ifade edilmiştir. DPS, kabul edilebilir yakıt özelliklerine sahip bir enerji kaynağı olarak kullanma potansiyeline sahiptir. Katalitik olmayan işlem sonuçlarından, reaksiyon sıcaklığındaki artış H2 üretiminde ana rolü oynar. Katalitik işlem ile ilgili olarak, NaOH en iyi sonuçları gösterdi ve bunun yüklenmesi işlem yanıtlarını arttırırken, düşük sıcaklık H2'nin molar fraksiyonunu arttırdı.
Özet (Çeviri)
In this study, to explore supercritical water gasification (SCWG) of dewatered poultry sludge (DPS), the essential fuel characterizations were carried out, and then the new model to estimate the high heating value from its ultimate analysis was developed. The reaction temperature (400ᴼC, 450ᴼC, and 500ᴼC), feed concentration (2%, 6%, and 10%), residence time (10min, 20min, and 30min) as well as different catalysts additives (K2CO3, Na2CO3, KOH, and NaOH) were selected as vital operating parameters. Furthermore, the response surface method (RSM) was employed to design the experimental and investigate the interaction between the selected operating parameters. The responses from SCWG of DPS were terms as produced gas yield compositions, carbon conversion, hydrogen efficiency, and gasification efficiency. The DPS has a high potential of using it as an energy source with acceptable fuel characterizations. From non-catalytic process results, the increase in the reaction temperature plays the main role in H2 production. Regarding the catalytic process, NaOH showed the best results, and loading of it increases the process responses, while low temperature increased the molar fraction of H2.