A-160 civarındaki çift-çift çekirdeklerin eşevreli durum yaklaşımı ile incelenmesi
Investigation of even-even nuclei at around A-160 with the coherent state approximation
  1. Tez No: 637337
  2. Yazar: MELİH KARATAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İLYAS İNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Atom çekirdeğinde nükleon sayısının değişimine bağlı gözlenen yapısal değişimleri belirten şekil faz geçişleri, nükleer fiziğin önemli konularından biridir. Çekirdeğin yapısını ve faz geçişlerini incelemede kullanılan en başarılı modeller Etkileşen Bozon Modeli (EBM) ve Kolektif Modeldir. Birbiriyle tamamen zıt olan bu iki model, Eşevreli Durum Yaklaşımı (EDY) ile bağlanmıştır. Bu çalışmada, kütle numarası 160 civarında olan çift-çift çekirdeklerin yapıları EDY kullanılarak incelenmiştir. Bu amaçla 20 tane çift-çift izotop seçilmiştir. Seçilen her bir izotop için taban-durum, beta ve gama bant enerjileri hesaplanmıştır. Taban-durumu için elektrik kuadrupol geçiş oranları da hesaplanmıştır. Elde edilen teorik bulgular deneysel verilerle karşılaştırılmış ve aralarında çok iyi bir uyum olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Shape phase transitions, which indicate the structural changes observed due to the change of the nucleon number in the atomic nucleus, are important topics of nuclear physics. Interacting Boson Model (EBM) and Collective Model. These two models, which are completely opposite to each other, are connected by the Coherent State Approach (CSA). In this study, the structures of even-even nuclei with a mass number of 160 were investigated using EDY. For this purpose, twenty double-double isotopes were chosen. Energies of the ground state, beta and gamma bands were calculated for each selected isotope. Electric quadrupole transition rates were also calculated for the ground state band. The obtained theoretical findings were compared with the experimental data and it was seen that there was a very good agreement between them.